Na evropském šampionátu v házené žen ve Švédsku měla premiéru. Dvacetiletá házenkářka interligového Baníku Most a odchovankyně Plzně Markéta Jeřábková na turnaji obstála. Levá spojka v šesti zápasech vstřelila 18 branek a velkou měrou přispělak postupu ze skupiny do nadstavbové části a konečnému 10. místu.

Jaké pocity ve vás převládají?
Před šampionátem bychom za toto umístění byly rády. Samozřejmě, že sen byl někde jinde, ale cíl byl postoupit ze skupiny mezi 12 nejlepších. Za to jsme strašně rády, ale když se ohlédneme zpátky, tak zápasy jsme odehrály smolně a nějaké vítězství jsme ještě mohly získat. Ale celkově mistrovství Evropy hodnotím pozitivně a jako super zkušenost. Z šesti utkání jste vyhrály pouze jedno, ale dvakrát jste prohrály o dvě branky, jednou o gól a s Dánkami jste vedly po půli o čtyři góly, ale nakonec jste prohrály.

Co scházelo k tomu, abyste to dotáhly do vítězného konce?
Přijde mi, že je to jako u nás s Mostem. V těžkých zápasech se dokážeme držet, pak ale přijde fáze, kdy třeba neproměníme šance a je hluchá fáze bez gólů, což nám prohraje zápas. S Dánkami nás to potkalo ve druhém poločase.

To samé se dá říct o zápase s Ruskami a Rumunkami?
Ano, to samé. To už bylo ve skupině o postup do semifinále, kde už bychom byly rády za každý bodík, ale bohužel to nevyšlo.

Může vám pomoci účast na ME v kariéře?
Myslím si, že mi to pomůže výkonnostně i psychicky. Ale hlavně mistrovství Evropy je hodně sledované, takže se může kdokoliv ozvat se zahraničí. To je dobré, pokud bych chtěla jít ven, což bych asi chtěla.

Ozval se už někdo?
V polovině sezony se k tomu nebudu vyjadřovat. Smlouvu mám do 23 let, ale mám v ní určité podmínky. Podrobnosti by se řešily s manažerem a s klubem, do kterého bych přestupovala.

Máte vysněnou zemi či ligu?
Nemám. Házená v severských zemích, Německu, Francii má kvalitu, ale oblíbenou destinaci nemám.

Vzala jste si z mistrovství Evropy ponaučení, jak trénovat nebo kde se zlepšit?
To je těžká otázka. Z mistrovství jako takového asi ani ne. Nic mě nenapadá. Takové zápasy jako na šampionátu sehrajeme v interlize za sezonu asi čtyři – proti Michalovcům a Slavii. Člověk musí jít jinak připravený do zápasu s Pískem a jinak s Rumunkami. Určitě je vždycky na čem pracovat – střelba, technika.

Jaký zápas vám nejvíc vyšel?
To je těžké… Strašně ráda hraju proti silným soupeřkám, kdy se zápas „tahá" a je to nahoru a dolů. Moje úspěšnost nebyla nijak perfektní. Ale v utkání s Rumunkami v první půli mi tam pár gólů padlo, takže asi zápas s Rumunskem.

Šampionát vyhrály Norky. Je titul ve správných rukou?
Vzhledem k tomu, že vyhrály posedmé v řadě a my jsme si mohly jejich hru vyzkoušet na vlastní kůži, tak titul je určitě v dobrých rukou a vyhrály zaslouženě. Proti druhým Holanďankkám a třetím Francouzkám jsme nehrály, takže nemůžu říct. Hrály jsme se čtvrtými Dánkami a Norkami. Když je porovnám, tak Norky vyhrály zaslouženě.

Stihly jste si prohlédnout Švédsko?
Byly jsme v Malmö a v Helsingborgu. Obě města jsou pěkná, ale Helsingbrog se mi líbil víc. Přejížděly jsme most z Kodaně do Malmö, to byl velký zážitek.

V play-off kvalifikace o mistrovství světa se utkáte s Tureckem. Je to přijatelný soupeř?
Hrála jsem proti nim v juniorské reprezentaci a mám dojem, že i za ženy na turnaji v Chebu. Myslím si, že to je přijatelný soupeř. Bude to bojovný zápas vzhledem k povaze Turkyň.