"Do závodu jsem šel s tím, že by bylo super být do třetího místa, ale určitě jsem nepočítal s tím, že bych mohl být mistrem světa. Věděl jsem, že Sven Nys je v top formě a bude hrozně těžké ho porazit, zvlášť na takhle technické a těžké trati," řekl Štybar novinářům.

"Ale byl jsem absolutně v pohodě a neměl jsem co ztratit, což mi možná pomohlo. Měl jsem více sil v závěru," prohlásil jediný český medailista z Hoogerheide, kde v roce 2009 vybojoval na MS podruhé za sebou druhé místo.

"Tohle je naprostá bomba. Chtěli jsme medaili a máme ji. Obrovská radost. 'Štyby' byl skvěle připravený a byl to nádherný závod," ocenil šampiona reprezentační trenér Stanislav Bambula.

V terénu se Štybar představil přesně po měsíční pauze, kterou vyplnil soustředěním se svým silničním týmem Omega Pharma-Quick Step. Při předchozím cyklokrosovém startu na Nový rok v belgickém Baalu prohrál jen s Nysem, dnes mu porážku nejlepším způsobem vrátil a překazil belgické legendě cestu za třetím světovým titulem.

Štybar s Nysem v průběhu závodu setřásli všechny své soupeře a boj o duhový trikot se zúžil pouze na ně. V závěru se český cyklista ocitl na zemi, ale rychle vstal a navíc spadl do cesty svému rivalovi, čímž ho také trochu zbrzdil.

Pak udělal chybu Nys, který upadl, když si pomáhal rukou o bariéru v zatáčce o 180 stupňů. Štybar ho předjel a začal se mu vzdalovat. Rozhodující náskok získal, když sedmatřicetiletý Belgičan podklouzl na blátě a musel se postavit.

V cíli ztratil Nys na Štybara 12 sekund. Třetí dojel s odstupem 40 sekund další Belgičan Kevin Pauwels, takže stupně vítězů měly naprosto stejné obsazení jako při předchozím triumfu rodáka ze Stříbra na šampionátu v německém Sankt Wendelu.

Do první desítky se dostal ještě devátý Radomír Šimůnek. Pro Martina Bínu, který měl také ambice na přední umístění, skončil závod hned po prvním kole kvůli defektu. "Namotal tam přehazovačku, čímž pro něho závod skončil," uvedl Bambula.