„Zatím se spíš zajímám o Flandry než o Vueltu, její program si detailně prohlédnu až potom,“ prohlásil v telefonickém rozhovoru z Belgie 34letý stříbrský patriot Zdeněk Štybar.

V letošní pozměněné sezoně měl v plánu soustředit se právě na klasiky, které se obvykle jezdí na jaře. Ale třeba závod Paříž-Roubaix plánovaný na 25. října zrušili, a tak český cyklista požádal vedení belgické stáje Deceuninck Quick-Step o změnu plánu. „Letos jsem málo závodil, takže jsem si řekl o možnost být v týmu pro Vueltu. Jsem rád, že mám tu možnost,“ pochvaloval si Zdeněk Štybar.

Teď se ale soustředí na nedělní Flandry, které budou kratší než v minulosti. Na cyklisty čeká jen 241 kilometrů místo obvyklých 267 km. To ale nic nemění na výjimečnosti tohoto závodu, kde se pokusí uspět i český cyklista.

A proto v přípravě neponechává nic náhodě. „Takhle se chystám na poslední Monument sezony,“ napsal Zdeněk Štybar k fotografii na svém instagramovém profilu.

Po zranění kolena, které ho připravilo o start na Tour de France, už se cítí zdravotně v pořádku. V říjnu už jel etapový závod BinckBank Touri jednorázovky Brabantský šíp, Gent – Wevelgem a naposledy ve středu Scheldeprijs.

„Forma určitě není taková jako na Strade Bianche nebo San Remu. To mě mrzí, ale nedá se nic dělat. Nevím úplně přesně, co můžu od Flander čekat,“ říkal Štybar dva dny před jejich startem.

A pořádný kalup ho čeká i pak po závodě. „Hned v neděli večer po dojezdu Flander se přesouvám 1100 kilometrů autem do místa startu Vuelty,“ přiblížil svůj program. Velké závody Tour i Giro zatím sledoval jen v televizi, zato Vueltu bude od úterý zažívat na vlastní kůži přímo v pelotonu.

Pro všechny cyklisty to bude poslední závod letošní netradiční sezony.