„To je obrovský úspěch, vůbec celá sezona je pro mě nejúspěšnější od olympiády v Aténách,“ připomněla čerstvá vicemistryně Evropy ve střelbě ze sportovní pistole svůj nejzářivější výsledek před pěti lety.

Čtyřiadvacetiletá střelkyně všechny medaile uchovává pěkně pohromadě, ale ví, že jí místo v obýváku brzy nebude stačit. „Byt postupně rekonstruujeme, tak při tom musíme počítat s tím, že vitrínu budeme rozšiřovat,“ culila se plzeňská závodnice.

Sportovní náčiní teď Lenka Marušková na nějaký čas odloží. Už evropský šampionát pro ni ohraničily studijní povinnosti. „Těsně před odjezdem do Chorvatska jsem tak tak nechala svázat absolventskou práci,“ popsala své starosti před vrcholem sezony.

„Hned po návratu jsem si ji vyzvedla a odevzdala ve škole,“ doplnila studentka Vyšší odborné školy prevence kriminality a krizového řízení. Z tématu absolventské práce – Drogová prevence v České republice – vyplývá její zaměření v civilním životě. „Pro sportovce jsou drogy doping, ale jinak je to globální problém, a mě zajímá, jak ho potlačit,“ vysvětlila. „Určitě bych se nechtěla setkat s těžkými případy, s narkomany, ale ráda bych pomáhala a dokázala, že naše práce něco přináší.“

Do budoucna Marušková uvažuje spojit svou profesi se sportovní činností. Uvažovala třeba o dráze dopingové komisařky. „To ale není zaměstnání, je to jen výpomoc. Navíc bych na to musela být doktorkou, a už nemám sílu na učení,“ svěřila se.

Pomoc druhým je pro Lenku Maruškovou významným motivem i v osobním životě. S manželem Davidem se v brzké době zapojí do charitativní činnosti.
„Dlouho plánujeme, že adoptujeme na dálku dítě z Afriky nebo z Indie,“ prozradila střelkyně. „Pro nás ta částka tolik neznamená, ale pro ně je to velké jmění.“

Lenka Marušková
24 let, narozena v Plzni
Disciplíny: sportovní a vzduchová pistole
Úspěchy: stříbro z OH v Aténách (sportovní pistole), vicemistryně Evropy 2009 (sportovní pistole), bronz z ME v Praze 2009 (vzduchová pistole)
Stav: vdaná za Davida Marušku, který je zároveň jejím manažerem