Členka Střeleckého klubu Cinderella Dnešice si po loňské bronzové příčce v Mariboru tentokrát o stupínek polepšila a v maďarské Sarlóspusztě vystřílela výkonem 720 bodů stříbrnou medaili.

Dvaadvacetiletá studentka Fakulty právnické Západočeské univerzity v Plzni nestačila jen na vítěznou Estonku Aili Poppovou, na kterou ztrácela dvacet bodů. Dnešická střelkyně naopak oplatila porážku z minulého mistrovství Evropy ve Slovinsku porážku Fince Lianě Laineové, která se ziskem 710 brala bronzovou medaili.

„Se ziskem stříbrné medaile jsem samozřejmě spokojená. Na druhou stranu mě mrzí, že jsem nedosáhla na zlato. Moc mu k němu letos k němu nechybělo. Vlastně jenom tři terče,“ lituje Michaela, která kvůli zkoušce na právnické fakultě odjela na šampionát do Maďarska s jednodenním zpožděním přímo od budovy školy.

„Na šampionát jezdíme vždy v pondělí, v úterý a ve středu máme trénink a ve čtvrtek, den před zahájením závodu, je na programu odpočinek. Já ale měla v úterý zkoušku, takže jsme museli odjezd o den posunout a v dějišti šampionátu pozměnit program. Ráno jsem v Plzni udělala zkoušku, v půl desáté mě nabral táta u školy do auta a vyrazili jsme směr Sarlóspuszta, která leží asi padesát kilometrů od Budapešti,“ vypráví nejlepší česká střelkyně v lovecké kombinaci, při které se střílí z brokovnice i z kulovnice.

Třídenní závod zahájila Michaela střelbou z brokovnice v disciplínách compak sportingu a loveckém trapu.

„V trapu jsem nastřílela dvaadvacet terčů, v compak sportingu o jeden méně. V přepočtu na body to znamenalo 88 a 84 bodů,“ říká.

Druhý den závod pokračoval nejdříve střelbou z kulovnice na stojící terče. „Bohužel při střelbě na lišku vleže jsem dala nulu. V tu chvíli jsem si pomyslela, že je to ztracené, že mám po medaili. Pomohl mi však můj trenér Pavel Zázvorka, trojnásobný mistr Evropy. Řekl mi, že se stal evropským šampionem, i když dal také nulu, ať nic nevzdávám. Musím říci, že to byla psychická pomoc v pravý čas,“ svěřuje se Michaela.

V další střelbě brokovnice trefila čtyřiadvacet terčů z pětadvaceti a byla zpátky v boji o medaile. Třetí den závodů v neděli se jí vydařil – zvládla střelbu z brokovnice a tentokrát i z kulovnice, včetně obávaného běžícího terče (kňour).

„Trefila jsem pětačtyřicet bodů z padesáti možných, což je dobrý výsledek. Kdybych takhle nastřílela z kulovnice v sobotu, mohla jsem pomýšlet i na zlato,“ lituje dvojnásobná vítězka ankety Deníku Nejúspěšnější sportovec Plzně-jihu.

Michaela má od trenéra zakázáno sledovat na šampionátu průběžné výsledky, aby se tím nerozptylovala. „Po závodech jsem zahodila flintu a šla se vykoupat do blízkého bazénu. Za dvě hodiny mně trenér s tátou přiběhli říct skvělou zprávu, že mám stříbro. Byla to velká radost,“ usmívá se Michaela Štenglová.