Čeští sportovci a mezi nimi řada zástupců z Plzeňského kraje (viz box) budou soutěžito medaile až do 30. června.

Poslední Evropské hry se konaly v roce 2015 v Baku. Pamatuje je olympionička z letních her v Riu 2016, sportovní střelkyně Nikola Mazurová z Dukly Plzeň, která do Minsku odletěla ve středu. „Moc se těším a jsem zvědavá, jak to bude v Minsku vypadat. Před čtyřmi roky jsem byla v Baku, kde to bylo krásné, super zorganizované a hezká vesnice pro sportovce,“ řekla Nikola Mazurová.

V Baku skončila ve střelbě ze vzduchovky sedmá. Také letos by chtěla postoupit do osmičlenného finále. „Je to můj cíl,“ dodala čtyřiadvacetiletá střelkyně.

Jenže generálka na hry jí nevyšla. Na květnovém Světovém poháru v Mnichově skončila v disciplíně vzduchových pušek až ve čtvrté desítce. „Každý závod je jiný. Navíc soutěž v Mnichově byla před měsícem. Mezi střelkyněmi jsou malé rozdíly a stačí, aby to lépe létalo a jste o dvacet míst výš. Doufám, že teď mám lepší formu. Ale uvidíme až v Minsku,“ věřila Mazurová.

Měsíc mezi Světovým pohárem a Evropskými hrami vyplnila pilováním střelby ze vzduchovky. „Protože na hrách budu střílet jen ze vzduchovky. Jelikož je teď i malorážková sezona, tak jsem v Mnichově střílelai z malorážky,“ vysvětlila.

Vstup do her ji čeká už zítra v závodě smíšených dvojic. „Čtyřiadvacátého června mám individuální závod,“ prozradila Mazurová.

Na Evropských hrách se nebudou rozdávat jen medaile, ale i místenky na Letní olympijské hry 2020 v Tokiu. „Na Evropských hrách se ve střelbě bude rozdávat pouze jedno místo a bude hodně obtížné vystřílet si ho. Větší šance budou v září na mistrovství Evropy v malorážce a pak na jaře na mistrovství Evropy ve vzduchovce. Na mistrovstvích Evropy bude reálnější šance kvalifikovat se na olympiádu,“ myslí si.

Právě k lepšímu mistrovství Evropy přirovnala Evropské hry. „Jsou hodně medializované, protože patří pod Mezinárodní olympijský výbor. Pro veřejnost jde o velký závod, protože je to taková evropská olympiáda. Tím, že Evropské hry jsou jednou za čtyři roky, jsou zajímavější. Nicméně pro mě jsou takovým lepším mistrovstvím Evropy,“ tvrdila střelkyně plzeňské Dukly.

Top závodem zůstává pro Mazurovou olympiáda. „Startovala jsem v Riu. Chtěla bych i do Tokia, protože kvůli olympiádě dělám sport,“ přiznala Nikola Mazurová.

Sportovci na hrách z Plzeňského kraje:

Sportovní střelba: Anna Dědová, Jindřich Dubový, Nikola Mazurová, Filip Nepejchal, Petr Nymburský, Martin Podhráský, Martin Strnad.

Atletika: Tereza Petržilková (běh na 400 metrů), Anna Křížková (dálka).

Dráhová cyklistika: Pavel Kelemen, Petr Kelemen.

Lukostřelba: Erik Ebermann.

Stolní tenis: Dana Čechová.