Ve čtvrtek proběhly na střelnici v Plzni–Lobzích první závody v rámci 38. ročníku Velké ceny osvobození, největší střelecké soutěže letošního roku na území České republiky.

V nově zrekonstruované hale se na akci, kterou pořádá Sdružení střeleckých klubů města Plzně, postupně vystřídá na šest stovek závodníků z 33 států celého světa. „Z těch vzdálenějších zemí můžeme jmenovat Japonsko, USA, Katar a Kazachstán,“ uvedl člen organizačního výboru Velké ceny osvobození Petr Baroch.

Česká ani světová špička se ale bohužel plzeňského klání, které bude trvat až do neděle, nezúčastní. „Současně probíhají závody Světového poháru v Bangkoku, kde střelci bojují o účast na olympijských hrách v Pekingu,“ litoval.

Některá hvězdná jména se však přeci jenom ve startovní listině objevila. „Bude tu soutěžit třeba Pavla Kalná z Rapidu Plzeň, která už má místo v Pekingu zajištěno. Další známou tváří bude Miroslav Januš z Dukly Plzeň, bronzový medailista z Atlanty,“ prozradil Baroch. „Ale co se týká juniorů a juniorek, tak tu bude kompletní špička,“ dodal viceprezident Českého střeleckého svazu.

Čtvrteční výsledky

vzduchová pistole muži (10 m):
1. Braiyko (Rus.) 685 bodů
2. Turja (Fin.) 681
3. Chervyakovskiy (Rus.) 680,1
Puška vleže muži (50 m):
1. Rothmund (Něm.) 701
2. Macgill (V. Brit.) 700,7
3. De Nicolo (It.) 698,9
Vzduchová pistole ženy (10 m):
1. Cottin (Fra) 478,5
2. Eiselt (Maď.) 478,3
3. Goberville (Fra.) 477,6
4. Gabrielová (Duel Praha) 477,3