Ten vystřídal na lavičce Martina Kováříka, který se po odchodu Rostislava Kurfürsta posunul k týmu mužů. Davídek má již s trénováním hokejbalu řadu zkušeností, naposledy vedl extraligové muže Snacku Dobřany.

Jeho svěřenci mají za sebou úspěšnou podzimní část extraligy, v tabulce jsou na třetí příčce v dohledu za vedoucí dvojicí Kladno, Letohrad. Trenér Martin Davídek tedy může být s dosavadními výkony svých svěřenců spokojen.

Máte za sebou první půlrok na střídačce staršího dorostu HBC Plzeň. Co vás za tu dobu v klubu nejvíce překvapilo?
Nevím, jestli se dá říci, že překvapilo, ale určitě skvěle funguje spolupráce trenérů A-mužstva, staršího a mladšího dorostu. A to v rovině tréninků i zapojování a prolínání hráčů v jednotlivých kategoriích. Další věcí je to, jak se začíná dbát na herní činnosti jednotlivce už od mládeže. Z praxe znám spíše honbu za rychlým výsledkem, tedy vítězstvím za každou cenu.

Na co byste se po těchto zkušenostech chtěl v zimní přípravě a jarní části sezony zaměřit?
Důležitá je pořádná zimní příprava. Pokud chceme dosáhnout cíle, které jsme si s klukama v šatně vytyčili, na odpočinek nebude čas. Chci v maximální míře využít velkou přednost Plzně a tou je hala. Trénovat budeme třikrát v týdnu, hodně zapracujeme na individuálních činnostech, herních systémech a jedenkrát týdně jsem pro kluky připravil tělocvičnu (spinning, posilovna). Jaro budeme směřovat na vrchol soutěže, kterým je play off.

Stihl jste již poznat sílu všech soupeřů, kdo je favoritem soutěže?
Mezi favority řadím Kladno, Letohrad a náš tým, nepříjemnými soupeři do play off mohou být i Hradec Králové a Ústí nad Labem. Pokud Vsetín posílí o hokejisty, tak i on. Takže jsem nakonec vyjmenoval poměrně dost týmů. V play off začínáme všichni znovu od začátku. Budou to nervy, ale hodně se těším.

Proti kterému týmu se hrálo konkrétně vám nejhůře?
Jednoznačně Most, ale zápas ponechám bez komentáře. Naopak bych vyzdvihl skvělá utkání s kladenským Alpiqem, v Ústí nad Labem a také v Letohradě, i když jsme zde prohráli.

Jak hodnotíte celkovou úroveň soutěže? Nechybí vám větší počet skutečně vyrovnaných kvalitních zápasů?
Nemyslím si. Třeba doma jsme jednoznačně porazili Jihlavu, ale u nich to bylo drama. V lize je minimálně dalších šest týmů na slušné úrovni. Ve zbytku zápasů si alespoň hezky zahrajete a máte šanci vyzkoušet si různé varianty formací, přesilovky a další činnosti. Spíše mi chybí více týmů, alespoň dvanáct, a hrát dva zápasy za víkend, být více v zápasovém režimu.

Po podzimu máte prakticky jasnou účast v play off, naopak ztráta na první dva týmy je poměrně výrazná, takže z pohledu tabulky již ve zbývajících utkáních základní části není o co hrát. Bude tedy již vše směřovat, jak jste sám uvedl, spíše k vyřazovacím bojům?
Do každého utkání jdeme s cílem vyhrát. Na druhé místo ztrácíme vlastně jen tři body, protože máme odehráno o jeden zápas méně. Ani pět bodů na první místo není nedosažitelných. Ale určitě využijeme zbývající zápasy jako přípravu na play off, sestavení formací a zapracování dalších mladíků z mladšího dorostu.

Cílem staršího dorostu je připravit hráče, kteří se budou moci zapojit do seniorských soutěží. V čem je přechod mezi muže nejtěžší, jak se na to hráči mohou připravovat, na co se v tréninku nejvíce zaměřujete?
V seniorech se hraje ve větší rychlosti, utkání jsou tvrdší, hráč musí řešit herní situace rychleji a přesněji než v dorostu. Výhodou v našem klubu jsou společné tréninky A mužstva a dorostu. Mladší hráči mají možnost přímé konfrontace s dospělým hokejbalem. V trénincích využíváme cvičení na malém prostoru, pod tlakem.

V přípravě i během soutěže jste sehráli přípravná utkání se seniorskými mužstvy. Řada hráčů staršího dorostu navíc dostala příležitost hrát za A tým, další nastupují v B týmu. Jste spokojen s tím, jak se vaši svěřenci mezi staršími spoluhráči prosazují?
Máme společné tréninky s B týmem, které podle mne obě strany obohacují. Hrát za dospělé je pro kluky velmi dobrá příprava. Je super, že dorostenci mají šanci trénovat i hrát s A týmem. Martin Kovářík zapojuje hráče nejen do tréninků, ale i do zápasů. Ondra Benedikt a Lukáš Hofmeister nastoupili již ve více utkáních a nyní se k nim připojil také Erik Strejček. Z toho mám upřímnou radost a přeji klukům, aby jim vydržela ctižádost na sobě pracovat a získat pevnou pozici v mužstvu dospělých.

Marek Chlupatý