Před začátkem letošní sezony první ligy národních házenkářek nebylo dlouho jasné, jakým systémem se bude hrát.

V časové tísni se nakonec vytvořilo před startem sezony nouzové řešení. První a druhá liga se spojily v jednu soutěž, která se rozdělila na dvě skupiny, českou a moravskou.

Po úvodních kolech bylo hned patrné, co bude pálit nejvíc, velká kvalitativní rozdílnost mezi čelnými celky a týmy, které hrály dosud druhou ligu.

Nouze nebyla o rekordní výsledky, o něž se staraly především házenkářky Tymákova, které deklasovaly například Čakovice poměrem 48:11.

TÝMY ZE ŠPIČKY SEHRAJÍ MÁLO KVALITNÍCH ZÁPASŮ

„Spojení soutěží nám nic nepřineslo. Jiná varianta ale nyní nebyla, když se to nechalo dojít tak daleko. Jsem ve skupině lidí, která řeší jiné možnosti pro další sezonu, ale je to těžké. Rozhodně to však nevypadá na to, že bychom měli silně obsazenou desetičlennou první ligu a následně dvě druhé ligy,“ říká smířlivě lodivodka Tymákova Václava Šmídlová.

„Jediným plusem je to, že můžeme vůbec hrát házenou. Bohužel není dostatek kvalitních týmů, které by chtěly hrát první ligu. Je pro ně těžké, že ze sedmi zápasů třikrát vysoko prohrají. Kdyby bylo více celků, bylo by to už snesitelnější,“ vysvětluje Šmídlová, jež přiznává, že ani pro Tymákov není tato situace ideální.

„Je těžké holky namotivovat na každé utkání. Některé možná kvůli tomu skončí, přestože patří u nás k nejlepším. Už jim ta soutěž nedává to, co dříve,“ dodává tymákovská trenérka.

Podobný názor mají i v Přešticích, které rovněž patří k předním celkům.

„Pro mančafty, které se řadí ke špičce, to příliš přínosné není. Za podzim jsme sehráli tři kvalitnější utkání. Samozřejmě odehrajeme více zápasů, což je lepší než trénink, ale těžce se mi hledají nějaká pozitiva,“ říká přeštický trenér Petr Moravec, kterého mrzí, že se do vyřazovací části dostanou z každé skupiny jen dva mančafty.

„Bylo by lepší, kdyby do play off postoupilo více týmů než dva. Bylo by to zajímavější. Tento systém se zkouší první sezonu, myslím si ale, že úroveň soutěže to nezvedne spíše sníží. Samozřejmě celky, které mají nižší úroveň, se nejspíše zvednou, ale zase naopak u těch lepších dojde spíše k poklesu,“ vysvětluje Petr Moravec.

V BLOVICÍCH A ÚJEZDĚ JSOU RÁDI, ŽE SEHRAJÍ VÍCE ZÁPASŮ

Sloučení lig naopak vyhovuje Blovicím. „My jsme chtěli, aby se soutěže spojily. Nyní sehrajeme více zápasů proti soupeřům, kteří jsou na stejné nebo horší úrovni. Pak to samozřejmě holky více baví. Pro vývoj házené to ale příliš dobré není. Kvalitativně celá soutěž klesne,“ uznává blovický trenér Karel Vyleta.

Více zápasů vyhovuje i Újezdu, kde ale vědí, že ke zvýšení úrovně národní házené tato soutěž nepomáhá.

„Ukázal se rozdíl mezi jednotlivými soutěžemi. My jsme rozhodně rádi, že něco hrajeme. Je lepší hrát takovou soutěž než ligu o čtyřech týmech. Třeba se časem výkonnost jednotlivých celků více srovná,“ uvažuje trenérka Újezda Šárka Říhová, která si je vědoma, že názory se různí.

„Holky jsou rády, že nemusí jezdit daleko, odehraje se také více zápasů. Častěji vyhráváme, což nám také přináší větší radost. Celkově ale bohužel úroveň národní házené upadá, což je všem patrné,“ dodává plzeňská koučka.

PRO NEZVĚSTICE JE TO CENNÁ ZKUŠENOST

Sloučení soutěží katapultovalo mezi házenkářskou elitu Nezvěstice, které však naplno platí nováčskovskou daň. Na podzim získaly pouze dva body.

„Jako nováček soutěže nemůžeme příliš srovnávat negativa a pozitiva spojení oproti předchozím ročníkům. Objektivně ale mohu říci, že je patrné, který týmy patří do jaké soutěže. Pro nás je letošní ročník obrovskou zkušeností, utkáme se s nejlepšími celky, i když výsledky jsou někdy kruté. Těžká utkání nám pomáhají v rozvoji. Po podzimu stojíme však nohama na zemi, ale na jaře chceme předvádět lepší výkony,“ říká hráčka Nezvěstic Andrea Vyletová.