Loňská premiéra měla úspěch, a triatlon se tak po letech vrátil do města, kde se atraktivní kombinace plavání, cyklistiky a běhu drala v osmdesátých letech na svět.

Do míst, odkud se poté triatlon šířil po světě a žije tu dál.

V závěru týdne uspořádá Řehula se svým týmem z Triatlonu Plzeň u Boleveckého rybníka dvoudenní maraton závodů.

V pátek jsou na pořadu souboje žáků základních a středních škol v aquatlonu, k tomu závody z programu Slavata Tour pro děti z dětských domovů. V sobotu se uskuteční terénní triatlon pro mládež a poté pro dospělé. Festival vyvrcholí souboji tříčlenných štafet.

„Cílem je znovu přitáhnout co nejvíc lidí k triatlonu a ke sportu vůbec,“ uvedl hlavní organizátor Jan Řehula.

Poslední dny prožívá ve shonu. Telefonuje, běhá a snaží se zařídit vše, aby festival proběhl znovu ke spokojenosti účastníků.
„Chci, aby si závodníci i jejich doprovod vše parádně užili,“ říká chlapík, který český triatlon proslavil v roce 2000 ziskem bronzu na olympiádě v Sydney.

„Změnili jsme charakter závodů, místo na silnici se cyklistika uskuteční v terénu. I trasy jsou malinko jiné. Třeba hobíky čeká v sobotu stejně jako profesionály pět set metrů plavání, pětadvacet kilometrů na kole a pět kilometrů běhu,“ oznamuje Řehula s tím, že nejde o nějak extrémně těžké tratě.

„Měl by je zvládnout každý, kdo je zdravý a jen trochu se hýbá. Speciální výzvou je pak štafetový závod tříčlenných týmů, kdy jednotlivé části triatlonu absolvuje vždy jeden člen týmu,“ zve k účasti Řehula.

„Bolevák a jeho okolí je pro triatlon ideální. Sám jsem tu často trénoval i závodil a jsem rád, že se sem triatlon zase vrátil,“ podotkl zároveň šéftrenér české triatlonové reprezentace a v Plzni šéf triatlonové akademie.

Nyní však jeho myšlenky směřují k festivalu.

Favoritem hlavního sobotního závodu by podle Řehuly měl být Jan Kubíček.
„Honza se jako nejlepší český xterák pyšní devátým místem ze světového šampionátu na Havaji, a diváci se tak mají na co těšit. Stáli jsme i o start nejlepší Češky v tomhle odvětví Heleny Erbenové, ale ta se nakonec omluvila,“ říká.

A jak Řehula vidí šance domácích nadějí?

„Loni terénní triatlon vyhrál Honza Majer z triatlonové akademie. Na paty mu tehdy šlapal Petr Šlajs a jsou tu i další dobří borci, ať už z plzeňské Slavie, nebo z Triatlonu Plzeň. Mezi ženami by se neměla ztratit Jana Brantlová,“ avizuje šéf festivalu.
Na startu očekává zhruba dvě stě závodníků. „Počet přihlášených každým dnem stoupal. A i když online přihlašování skončilo, dodatečně se bude možné přihlásit ještě v místě startu u pláže Ostende,“ říká Řehula.

Zatím to vypadá, že sobotní závod dospělých proběhne v jedné startovní vlně.

„Pokud jsou naše odhady správné, tak by profíci, hobíci i štafety startovali najednou. Definitivně rozhodne až konečný stav přihlášených,“ vysvětluje Řehula.

A těší ho, že mezi účastníky festivalu se objeví řada osobností. „Ceny nejlepším by měl znovu předávat zakladatel českého triatlonu Venca Vítovec, ale startovat bude možná i jeho parťák z těch začátků Václav Břach. Z mladší generace by měli závodit třeba Dan Marek nebo Jindřiška Zemanová, dříve Bejstová,“ říká Jan Řehula.

V pátek se program u Boleváku rozběhne v 9.00 hodin. Sobotní závody dětí začínají v 10.30 hodin, start triatlonu pro dospělé byl stanoven na 13. hodinu.

VizitkaJan Řehula (43 let) se narodil v Chebu, ale záhy se s rodiči přestěhoval do Plzně. Tady někdejší plavec odstartoval úžasnou triatlonovou kariéru protkanou úspěchy i těžkými chvílemi, které ale vždy dokázal překonat. Poprvé už v roce 1994, kdy u Velkého rybníka v Plzni skončil na mistrovství republiky druhý jen krátce poté, co se vykřesal z vážného zranění – komplikované zlomeniny kotníku. Životního úspěchu dosáhl Řehula při olympijské premiéře triatlonu v Sydney v roce 2000, kde svůj talent, vůli a bojovnost přetavil v zisk bronzu. Po ukončení závodní kariéry začal pracovat jako trenér. V Austrálii vedl mládež, ale trénoval i jihokorejskou reprezentaci. Nyní je šéftrenérem českého národního týmu. Triatlonu se věnují i jeho synové Jakub a Šimon.