Zhruba od 14.45 do 17.00 hodin začnou sokolové předvádět nacvičené skladby na fotbalovém hřišti.

Do Blovic se sjede 429 sokolů. „Mezi nimi nejsou zahrnuty mažoretky z Klatov a pozvaná ZUŠ Bedřicha Smetany v Plzni,“ podotkla tajemnice Sokolské Župy plzeňské Lada Šmídlová.

Ze třiceti jednot plzeňské župy bude mít v Blovicích své zastoupení 14 jednot. „Jde o dobrovolníky a lidi, kteří chodí do Sokola cvičit a měli zájem zkusit si jednotlivé skladby,“ vysvětlila.

Na programu bude devět skladeb. Začne se rodiči a dětmi a slet zakončí vystoupení seniorů. „Skladby jsou Méďové, což jsou rodiče a děti, Noty jsou předškolní děti, cvičit bude mladší žactvo, Cirkus jsou starší žáci, Siluety zahrnují dorostenky a ženy, Ženobraní jsou ženy, Borci muži, Princezna republika senioři. Skladba Spolu jsou muži a ženy, kteří nacvičují se slovenským Sokolem a s touto skladbou se budeme prezentovat na Světové gymnaestrádě 2019 v Rakousku,“ vyjmenovala Šmídlová.

Šestnáctého června se na stadionu plzeňské Letné v Republikánské ulici uskuteční krajský slet.

V rámci oslav 100. výročí vzniku samostatného Československého státu připravuje Česká obec sokolská XVI. všesokolský slet v Praze. „Na něj pojedou všichni, kteří se ho budou chtít zúčastnit. Kdo si bude chtít zacvičit, tak si zacvičí. Sokolů bývá tolik, že se střídají a necvičí dvakrát,“ řekla.

Na slet v Blovicích, krajský a všesokolský slet Župa Plzeňská nacvičovala první skladby v listopadu 2016. „Největší přípravy a nácvik jako takový začaly v září 2017,“ konstatovala Lada Šmídlová.