„Bohužel jsem si při závodě 10. ledna zlomil ruku a mistrovství světa musím vynechat. Mrzí mě to dost, jinak bych do Švédska určitě jel,“ vysvětluje Filip Forejtek.

Jednadvacetiletý lyžař pocházející z Úlic na severním Plzeňsku momentálně žije ve Spojených státech, kam odešel studovat vysokou školu. „O možnosti studovat a závodit v USA jsem přemýšlel už na podzim 2017, ještě před olympijskými hrami. Nebral jsem to nějak vážně a soustředil se na lyžování. Po sezoně jsem o tom začal přemýšlet víc a rozhodl se, že to zkusím. Motivovala mě změna a skvělé reference,“ popisuje Forejtek.

Žije v Coloradu, na univerzitě CU Boulder studuje techniku. „Škola je dost náročná. Mám to kousek na lyžařské tréninky. Univerzitní sport v USA má skvělé podmínky a širokou základnu. Konkrétně z lyžování sem chodí spousta dobrých závodníků. Tréninky jsou tady zařízené v podstatě stejně jako v mém dřívějším týmu, není jich méně. Kondiční trénink je dost tvrdý, jediný rozdíl je v tom, že se začíná lyžovat až v půlce října. Trénuji s týmem, který reprezentuje univerzitu i svou zemi. Nejvíce lidí v týmu je z Norska, Finska a Kanady. Američani tvoří oproti cizincům menšinu,“ říká lyžař.

Závodí na mistrovství amerických univerzit, jezdí hodně závodů Mezinárodní lyžařské federace a kontinentální poháry, v nichž ale nereprezentuje univerzitu.

„Na podzim jsem startoval ve Světovém poháru v Beaver Creeku. Super-G jsem jel docela dobře, ale bohužel jsem vypadl před cílem. Obří slalom se mi nepovedl,“ mrzí Filipa Forejtka.

Koncem února začne znovu závodit. „Ruka už by měla být dobrá. Zkusím odjet do konce zimy co nejvíce závodů, abych nahradil nejdůležitější části sezony. Bude to časově hodně náročné, protože spousta kvalitních závodů je i na východním pobřeží. Z univerzitních závodů budou už jen dva,“ přibližuje.

Za oceánem by měl strávit čtyři roky. „Což je zároveň maximální povolený limit pro sport americké univerzitní asociace. Doma jsem byl na Vánoce a budu tam tři měsíce v létě,“ plánuje lyžař.

Filipův o čtyři roky mladší bratr Jonáš minulý týden vyhrál Australian Open juniorů. „Vyhrát grandslam má poměrně velkou hodnotu, přestože to bylo v juniorech a ve čtyřhře. Tak snad letos vyhraje grandslam i v singlu,“ přeje bratrovi Filip Forejtek.