V příští sezoně plzeňský tým s kontinentální elitou síly nezměří, protože se klub z finančních a organizačních důvodů i kvůli koronavirové situaci do pohárové Evropy nepřihlásil. „Mrzí mě to. Věděl jsem, že se řeší, jestli se přihlásit, nebo nikoliv. Teď už je to oficiální. Zaslechl jsem, že ještě není jasné, jestli se kvůli koronavirové situaci budou evropské poháry vůbec hrát,“ řekl sedmadvacetiletý Šmíd.

Opravdu pamatujete všechny pohárové soupeře?

Ano. Byl jsem přítomný na veškerých pohárových zápasech. Mrzí mě, že je příští sezonu nebudeme hrát, protože je skvělé zahrát si je před domácími diváky a přivést evropskou házenou do Plzně. A na druhou stranu je úžasné vyrazit do zahraničí a vidět, jak házená funguje jinde, včetně zázemí. Zápasy v pohárové Evropě nás navíc posouvají vpřed po sportovní stránce.

Na jaký zápas nejraději vzpomínáte?

V čerstvé paměti mám poslední sezonu, kdy jsme hráli na Islandu. Jinak mě napadají tři soupeři – Kolding, Silkeborg a Anaitasuna Pamplona. Tyto zápasy byly největším skokem ve srovnání s českou házenou. Za Kolding hrála špička světové házené. Hráči, kteří prošli světovými mužstvy. Podle osobností, proti kterým jsme hráli, byl Kolding asi nejvýznamnější soupeř.

Zkušenosti z pohárové Evropy jste zúročili i v české extralize?

Určitě. Za velkou částí úspěchů v extralize stojí i to, že máme výhodu těžkých zápasů na evropské scéně proti hodně kvalitním soupeřům. Pohárový systém je podobný play-off, protože hrajete na dva zápasy a musíte dát do toho všechno. Ačkoliv mě mrzí příští sezona bez pohárových zápasů, tak jeden rok bez nich nás nesrazí a nebude mít na nás zásadní sportovní dopad.

Potěší alespoň to, že se v přípravě utkáte s nováčkem německé bundesligy Coburgem?

Určitě. Vybavuji si, že jsme hráli s bundesligovým Lipskem a loni v přípravě s Magdeburgem, což byla velká škola. Proti Magdeburgu jsme zpočátku vedli 6:2, což nás samotné až překvapilo. Doufám, že se nám takhle povede ideálně celý zápas s Coburgem.

Přípravu na sezonu začnete v pondělí 20. července…

Ano. Péťa Štochl s Jirkou Hynkem si pro nás připravili testy. V pondělí si nás trenéři otestují házenkářskými, běžeckými a posilovacími věcmi. Na dovolenou máme kondiční plány, abychom nezakrněli. Musíme posílat výsledky absolvovaných běhů a cvičení.