Od čtvrtka do neděle čeká naše reprezentanty v rychlostní kanoistice nejdůležitější závod letošní sezony. V Miláně se koná mistrovství světa, které je zároveň nominačním závodem pro olympijské hry v příštím roce v Rio de Janeiru. V českém týmu, který čítá sedmnáct mužů a devět žen, nechybí po roční přestávce v říjnu jednadvacetiletý odchovanec oddílu Prazdroj Plzeň kajakář Radek Šlouf. Ten patří k největším nadějím tohoto velmi úspěšného sportu pro naši republiku.

Radek Šlouf si již před dvěma roky vybojoval účast na mistrovství světa. Tehdy startoval společně s Jakubem Špicarem a na tratích 500 m a kilometr se vždy probojovali do druhého finále. Letos se rozhodl více se zaměřit na singlkajak. To se mu nakonec vyplatilo, když si výhrou na mistrovství republiky v Račicích na 500 metrů vybojoval nominaci na tuto trať na mistrovství světa. Nominaci si Šlouf zajistil nejen díky tomuto vítězství, ale také zásluhou čtvrtého místa na kilometru.

Pro reprezentačního trenéra Pavla Hottmara je vzhledem k olympijské nominaci důležité, aby závodník pro pětistovku byl v případě potřeby schopen zaskočit i na kilometrové trati. „Už od dubna jsem Radkovi doporučoval spíše přípravu na kilometr, kde nakonec uspěl i v mezinárodních závodech. Jsem rád, že máme do budoucna tolik kajakářů s perspektivou."

Na mistrovství republiky jste nejdříve absolvoval kilometrovou trať a skončil čtvrtý. Jak jste byl s tímto výsledkem spokojen?
I když to možná bude znít paradoxně, tak jsem čtvrté místo bral. Hlavně proto, že přede mnou skončili pouze závodníci, kteří již měli nominaci na mistrovství světa jistou.

Poté následoval pro vás rozhodující závod na 500 metrů, kde vám jen vítězství mohlo zajistit účast v Miláně. Věřil jste ve výhru?
Věděl jsem, že to bude velmi těžké, ale cítil jsem, že mám formu a věřil jsem si. To se také ve finálovém závodě potvrdilo.

Jak samotný závod na pěti
stovce probíhal?
Jeho průběh jsem vnímal jen letmo, plně jsem se soustředil na vlastní výkon. Po prvních sto metrech bylo pole závodníků ještě vyrovnané, ale na metě tří set metrů jsem byl již s náskokem zhruba jedné lodi na čele. V poslední dvoustovce jsem si jen kontroloval svůj náskok a dá se říci, že mé vítězství bylo přesvědčivé.

Ve své premiérové sezoně mezi muži v roce 2013 jste hned reprezentoval na mistrovství světa, loni vám nominace unikla. Co pro vás znamená letošní účast, navíc na singlkajaku?
Předloni jsem startoval na dvou tratích, ale vždy jen na deblu. Z tohoto pohledu je účast v závodě jednotlivců určitý posun vpřed. Ale hlavně jsem rád, že jsem se vůbec na mistrovství světa po roční přestávce znovu dostal.

Jak vidíte své šance uspět na šampionátu?
Dá se říci, že jdu trochu do neznáma. Pětistovka není olympijskou disciplínou a mohla by na ní být přece jen trochu menší konkurence. Ale většina kanoistických velmocí má řadu vynikajících závodníků, tak uvidíme.

Podle slov trenéra reprezentace Hottmara jste byl určen jako první náhradník pro posádku čtyřkajaku, kdyby některý z jeho členů nemohl nastoupit?
To je pravda, k tomu mi právě dopomohlo čtvrté místo na kilometru na mistrovství republiky. Byla by to pro mě velká čest jet v posádce mistrů světa. Já už jsem společně s Josefem Dostálem a Danielem Havlem startoval loni na akademickém mistrovství světa a byl to docela silný zážitek.

Jak probíhala vaše závěrečná příprava na Milán?
Po mistrovství republiky jsem dostal od trenérů možnost připravovat se jeden týden individuálně doma v Plzni. Poslední dva týdny jsem se připravoval společně s reprezentačním týmem v Praze a v Račicích.

A jak vidíte své ambice uspět na mistrovství světa?
Myslím si, že se příprava vydařila. Jak už jsem řekl – výsledek lze těžko odhadovat. Já sám bych byl spokojen s účastí ve finále B, tedy bojem o konečné 10. – 18. místo.