O body ve hvězdně obsazené Grand Prix Plzeňské chlebárny bojovali cyklisté prakticky za letního počasí, s pelotonem si ale na dráze v areálu SK Rapid pohrával vítr.

Všechny favority zaskočil Roman Fürst z Dukly Praha, který posbíral 18 bodů a slavil prvenství.

Druhý, o čtyři body zpět, skončil vítěz úvodního závodu Tomáš Medek a také do třetího dílu série příští středu vyjede člen týmu Puskinak.cz ve žlutém dresu lídra.

Třetí v závodě skončil držitel ligového poháru před dvěma lety Tomáš Okrouhlický, který ale dres Sparty letos vyměnil za barvy týmu CK Příbram Fany Gastro.

Zato Sparta, dlouhá léta suverénní vládce Giant ligy, nyní ve značně omlazené sestavě, vychází zkrátka. Až pátý skončil nejlepší člen rokycanské stáje Jiří Nesveda. To přesto, že šestinásobný ligový král vyhlásil před závodem útok na vítězství.

„Máme dva výborné spurtéry, Jirku Nesvedu a Tomáše Holuba, ale neklape nám rozjíždění spurtů. Mladí kluci v týmu se musí ještě učit," prohlásil ředitel stáje Zdeněk Rubáš.

Ocenil ale výkon Jakuba Honzíka. Mladý cyklokrosař, který mezi silničáře Sparty přišel před sezonou z Mladé Boleslavi, skončil osmý.

„V devatenácti letech se umí pohybovat v pelotonu, má tah, přehled a nebojí se jít do koncovky. To je solidní základ," řekl Rubáš.

Větrné počasí ve středečním souboji o chleba, což byla jedna z cen, nahrávalo únikům. Do prvního se dostal pozdější vítěz Fürst, který v kvartetu uprchlíků skvěle zužitkoval zkušenosti z dráhy. S přehledem vyhrával bodované spurty a neustále navyšoval svoje konto.

Poté, co byla skupina sjeta hlavním polem, se režie ujali cyklisté ambiciózního týmu Puskinak.cz a Lawi-Author v čele s Jiřím Bouškou a Danielem Tremlem.

Treml byl jedním ze soupeřů Denise Rugovace, plzeňského jezdce ve službách Dukly Praha, v přetahované o dres nejaktivnějšího jezdce. Rugovac nakonec puntíkaté triko o jediný bod uhájil a celkově obsadil šesté místo.

Po polovině závodu totiž spolu s týmovým kolegou Nicolasem Pietrulou, Okrouhlickým a Honzíkem vyrazili do úniku, který soupeři zlikvidovali až v samém závěru.

Do posledního dvojnásobně bodovaného kola tak najížděl peloton pohromadě. A na tuhle kartu vsadil vše právě Medek. Do té doby měl na kontě pouhé čtyři body, ale závěrečný spurt vyhrál, což ho katapultovalo na konečné druhé místo.

„Předtím brali body většinou kluci z úniků, ale já si věřil na poslední spurt a v klidu čekal na konec. Rychlost mám a také jsem to ukázal," říkal v cíli vedoucí muž Giant ligy.

Nesveda takové štěstí neměl, ale i tak je v průběžném pořadí série druhý. Třetí příčku drží Okrouhlický.

Ženám kralovala Zuzana Neckářová (Lawi-Author), závod juniorů vyhrál Daniel Babor (Kovo Praha) a kategorii Masters jezdců nad 45 let Tomáš Viktorín (Sweep Cycling).

GP Plzeňská chlebárna (55 km, čas vítěze: 1:13:386 hod.): 1. Fürst (Dukla Praha) 18 b., 2. Medek (Puskinak.cz) 14, 3. Okrouhlický (CK Příbram Fany Gastro) 13, 4. Hačecký (Maoja Pushbikers) 12, 5. Nesveda (AC Sparta) 11, 6. Rugovac (Dukla Praha) 10. Průběžné pořadí Giant ligy: 1. Medek 58 b., 2. Nesveda 48, 3. Okrouhlický 46.