Časem zaváté souboje cyklistů Slavie a Sparty, počátkem minulého století na domácí scéně běžná záležitost, v úterý ožijí v Plzni v rámci kritérijní Giant ligy.

Cyklistický klub pražské Slavie vznikl před 130 lety v listopadu 1892 (atletika se přidala až v roce 1893, fotbal 1895) a desáté kolo seriálu vzdá významnému výročí hold. Předposlední bodovaný závod letošní série se také jmenuje Velká cena 130 let cyklistiky ve Slavii.

„S nápadem přišel Karel Kopr, předseda KC Slavia Praha a stále aktivní závodník. Na Giant lize pravidelně startuje a mezi veterány končí na předních místech. Na historii by se nemělo zapomínat, a tak jsme souhlasili,“ vysvětluje hlavní organizátor ligy Jan Kotal.

Závod na 55 kol (60 km) pro muže Elite, ženy, Masters a juniory s bodováním v každém z okruhů startuje na dráze SK Rapid v Doubravce dnes v 17.30 hodin.

Oslavující Slavia startuje s pěticí jezdců, které čekají mimo jiné souboje se Spartou a také se závodníky pražské Dukly. Nažhavení na dravé souboje o body jsou však i členové stáje Hello CTW v čele s lídrem série Martinem Boubalem. Obhájce prvenství míří jistě za dalším titulem.

Pořadí mužů Elite vévodí Boubal s luxusním náskokem před dvojicí Pavel Kelemen, Richard Habermann ze Sparty a první pozici si chytře hlídá. Minulá tři kola končil zkušený borec vždy čtvrtý a o další trofej do sbírky ho může obrat už jen absence v závěrečných dvou dílech, případně jiné trable, které by mu zabránily bodovat.

V kategorii Masters hájí průběžné vedení stejně jistě Petr Ruman (Cyklo Atom) a mezi juniory Jaromír Kohout z Roman Kreuziger Cycling Academy (RKCA). Souboj žen je zatím otevřený. Na vedoucí Hanu Heřmanovskou z Dukly Praha se totiž díky třem výhrám v řadě dotáhla juniorská bikerka Simona Spěšná z Plzně (JB brunex Superior Factory)..

Cyklistické odpoledne začne na Lopatárně již v 15.45 hodin, kdy se pod taktovkou týmu RKCA rozjedou závody pro žactvo, kadetky a kadety.

Kapitán Jan Schleiss (vpravo) přebírá na turnaji v Bolzanu trofej za třetí místo.
Kapitán Schleiss o turnaji v Bolzanu: Urvaná výhra těší, ale musíme makat dál

Průběžné pořadí Giant ligy

Muži Elite: 1. Boubal (Hello CTW) 221 b., 2. Pavel Kelemen 177, Richard Habermann 163 (oba Sparta), 4. Šubrt (Cyklo Atom) 134, 5. Fiala (ATT Investment) 120, 6. Novotný (Hello CTW) 117.