Házenkářský oddíl HC Plzeň sice existuje teprve jedenáct let, ale už letos se jeho zástupkyně praly o postup do nejvyšší domácí ženské soutěže, společné česko-slovenské interligy.

Svěřenkyně trenérky Libuše Škvařilové ovládly první ligu, ale na celek Zlína v následné baráži o účast v interlize už nestačily.

Přesto musí na západě Čech hodnotit uplynulou sezonu kladně. „Od založení našeho klubu jde kromě stříbrných medailí mladších a starších dorostenek z mistrovství republiky o náš největší úspěch. Po posledním zápase ve Zlíně jsem sice děvčatům vytkla nějaké chyby, ale zároveň jsem jim poděkovala za úspěšnou sezonu," řekla Libuše Škvařilová, která společně se svým manželem Milanem Škvařilem v roce 2002 oddíl založila.

Jak nesly prohranou sérii se Zlínem samotné hráčky?
Pro všechny to byla velká zkušenost a myslím, že si to děvčata užila. Už tak náročná sezona se nám protáhla ještě o měsíc, do toho byly maturity, ale v družstvu vládla dobrá atmosféra a nadšení. Zklamání ve Zlíně určitě nastalo, ale my budeme bojovat dál.

První ligu jste vyhrály celkem suverénně. Počítala jste s takovým scénářem?
Asi před dvěma roky jsme vzhledem ke kvalitě našich mladých hráček začaly přemýšlet o interlize. Ta možnost ale přišla o něco dříve, než jsme čekaly. Holky hrály od začátku dobře, i když jsme to měly vzhledem k rozsáhlé marodce těžké. Problém byl také v uzavření naší domácí Městské haly na Slovanech z důvodu rekonstrukce. Ale se vším jsme se popraly a první ligu vyhrály.

V čem hlavně jste své soupeřky převyšovaly?
Asi disciplínou a trénovaností. Ze začátku jsme vyhrály nějaké zápasy, pak jela děvčata na vítězné vlně a stouplo jim i sebevědomí. Pořád ale platí hlavně to, co stále říkám: Nemůže vyhrát ten, kdo málo a nekvalitně trénuje.

Co bylo naopak vaší slabší stránkou? Na čem budete muset zapracovat?
Představa a model, jaký bych s děvčaty chtěla předvádět, je kvalitní obrana, za ní výborný výkon brankařek a rychlý přechod do útoku. Jak první, tak i druhou vlnou. Rychlý přechod realizujeme i po obdrženém gólu. Vzhledem ke zranění křídelních hráček nám ale bohužel tato strategie pokulhávala. Vzhledem k nízkému věku hráček nám stále chybí zkušenost, ale tu děvčata s přibývajícími zápasy budou získávat.

Kde vidíte hlavní příčiny nezvládnuté baráže proti Zlínu?
Stále si stojím za tím, že Zlín nebyl nejhorším týmem interligy. Stejně jako my měl zraněné hráčky, ale na rozdíl od nás má velmi širokou základnu a trenér Salač měl kam sáhnout. Naše děvčata bojovala, ale na straně Zlína byla zkušenost z interligy a široký kádr.

Myslíte si, že byste měly větší šance v případě baráže proti Jindřichově Hradci?
Byla jsem přesvědčená, že do baráže půjde Jindřichův Hradec, a také jsem si ho více přála. Hraje sice daleko tvrdší a důraznější házenou než Zlín, ale dá se říci, že zlínský kádr je silnější a vyrovnanější. Ano, mám pocit, že bychom měly větší šanci na úspěch.

Proslýchá se, že vaše účast 
v interlize není vzhledem k nezájmu týmu ze Slovenska ztracena. Jaká je aktuální situace?
Skutečně se to jen proslýchá. Před 14 dny jsem byla v Luhačovicích na setkání trenérů interligových družstev, ale ani tam nikdo nic konkrétního nevěděl.

Hrál by klub HC Plzeň v případě nabídky interligu?
Náš úzký kádr se musí doplnit, to je jedna z důležitých věcí. Ale ta nejdůležitější věc je ekonomická situace. Finance, které máme na běžný chod klubu, by na interligu nestačily. Požádali jsme o pomoc město Plzeň, ale tam jsme neuspěli. Stále tuto situaci řešíme, takže zatím neumím na tuto otázku odpovědět.

Jak se změní hráčský kádr během letní přestávky?
Nyní probíhá dvoutýdenní dovolená, potom bude schůzka, kde budeme řešit případné změny. Samozřejmě, že nad Plzní krouží manažeři jiných klubů.

Bude ve vašich silách i v případě odchodu některých klíčových hráček zopakovat vítězství v první lize?
Pokud odejde více hráček, tak těžko. To půjde spíš o to, abychom daly dohromady tým. Doufám ale, že tomu tak nebude a tým zůstane ještě pohromadě. Právě ty klíčové hráčky jsou ještě tak mladé, že na možný přestup do interligy mají dostatek času. Věřím, že i ony mají stejný názor a budou chtít letošní úspěch v Plzni zopakovat .

Kdy zahájíte přípravu na další sezonu?
Trénovat začneme 18. června, v červenci máme dovolenou do 26. a potom začíná tvrdá příprava v podobě dvoufázových tréninků. 11. srpna odjíždíme na týdenní soustředění a po něm v Plzni už bude dvoufázová příprava v hale. Tento rok se budu snažit zajistit děvčatům více přátelských utkání s interligovými týmy a věřím, že nadšení není jen na mojí straně…