Jezdci s podporou mlékárenské firmy si pohrávali se soupeři a v cíli hlavního závodu na šedesát kilometrů brali zlato i stříbro.

Zvítězil ostřílený Stanislav Hejduk před ostrovským rodákem Ladislavem Fabišovským. Třetí příčku si vybojoval Josef Kamler z týmu Supriders. Až pátý dojel obhájce prvenství, domácí biker Tomáš Kozák (Focus).

„Madeta pojala závod týmově. Tomáš Radolf rozjel ostré tempo, roztrhal peloton a čelní skupinu, kde byli Hejduk s ´Fábou´, potom dotáhl až pod Radyni," popisoval Kozák dění na trati.

„Ještě s pár klukama jsme vpředu viseli jako na gumě. Vedoucí dvojice spolupracovala a sotva jsem se k ní přiblížil, někdo z nich nastoupil," uvedl mistr světa v závodě na 24 hodin v terénu.

I tak Kozák s převahou vyhrál kategorii čtyřicátníků. Navíc závod v okolí Plzně bral jako test před nadcházející obhajobou domácího titulu ve čtyřiadvacetihodinovce.

„Vypadá to, že jsem připraven," prohlásil před šampionátem ultramaratonců, který o víkendu hostí Jihlava.

Nejrychlejší ženou na šedesátce byla Ivana Chlustinová z Plzně. Prvenství mezi bikery nad padesát let si vybojoval celkově jednatřicátý Jiří Mandaus (Rotorbike).

Devátý Škoda Bike Marathon přitáhl i přes nepřízeň počasí k účasti na tisíc příznivců horských kol.

Startovalo se tradičně ze Škoda Sport Parku v Doudlevcích.

Na rodiny s dětmi čekal šestikilometrový okruh, ostatní volili mezi závodními trasami šedesát a třicet kilometrů.

Z vítězství na kratší distanci se radoval zároveň nejrychlejší vysokoškolák Jan Kec ze Superioru. Druhého Jakuba Štěpánka, rovněž vysokoškoláka, porazil až v dramatickém spurtu.

Také duel žen opanovala studentka univerzity Martina Janoušková, jinak běžkyně na lyžích z LK Škoda Plzeň.

Mezi středoškoláky uspěl absolutně čtyřicátý Michal Kaňák. Ze žáků základní školy dokončil třicítku jako první čtrnáctiletý Martin Kosnar z Klatov, který si v celkovém pořadí dojel pro 139. místo.

Škoda Bike Marathon

Výsledky: 60 km, muži do 29 let: 1. Kamler (Supriders) 2:26:11,0 hod., 2. Šindelář (Velosport Domažlice) 2:28:29,2, 3. Bambula (ČEZ CT Tábor) 2:35:51,8, 30 – 39: 1. Hejduk 2:24:14,8 hod., 2. Fabišovský 2:24:32,9, 3. Novotný (SGVEEP) 2:27:43,6, 40 – 49: 1. Kozák (Focus Rapiro Racing) 2:27:59,7, 2. Janda (StudioPohody.cz) 2:36:11,1. 3. Soušek (Cyklotrenink.com) 2:37:22,1, 50 a st.: 1. Mandaus (Rotorbike) 2:48:23,9, 2. Fidranský (Cykloservex) 2:51:40,7. 3. Slavík (Liniendesign.cz) 3:03:36,1. Ženy: 1. Chlustinová (Plzeň) 3:11:12,4, 2. Kubáčová (Kellys Bikeranch) 3:14:42,4, 3. Chmelíková (Plzeň) 3:17:00,4. 30 km: muži: 1. Kec (Superior, 1. VŠ) 1:15:42,8, 2. Štěpánek (Slaný) 1:15:42,9, 3. Císař (Velo Praha) 1:15:47,5, … 6. Mentl (ENG Plzeň) 1:19:13,9, 7. Švejnoha (Sport Club Plzeň) 1:19:15,8, 8. Kadlec (Author Team Stupno) 1:21:05,0. Ženy: 1. M. Janoušková (LK Škoda Plzeň, 1. VŠ) 1:27:30,2, 2. Svěráková (Cyklotrénink) 1:28:15,1, 3. Šulcová (Fun Bike) 1:42:23,0.