Vrcholný podnik, zařazený v nejvyšší kategorii UCI, se na tratích v areálu Ski& Bike Špičák koná podesáté v řadě.

„Jsme možná jediní, kteří se v této sérii drží takhle dlouho. Jinak se rezorty průběžně mění,“ říká Jan Kasík, šéf pořadatelského týmu pátého dějství prestižního evropského seriálu.

Sjezdařská elita se tradičně utká na špičácké nejtěžší trati Struggle, dlouhé 1750 metrů.

Na start se postaví závodníci sedmi kategorií, od kadetů až po elitu mužů, žen a masters.

V čase uzávěrky přihlášek figurovalo na startovní listině téměř 200 jmen borců ze 30 zemí světa včetně např. Panamy, Jižní Afriky, Austrálie nebo Indonésie. Z toho téměř stovka se utká v závodě mužů.

Nejpočetnější zastoupení vedle pořádajícího Česka (25 jezdců) bude mít výprava Německa, čítající 48 bikerů a bikerek.

Z průběžného pořadí série se na Špičáku představí lídr elitní kategorie mužů Constantin Ruetsch ze Švýcarska, který po čtyřech závodech vede s náskokem více než 100 bodů, i zatím třetí Christopher Philogene z Jižní Afriky.

Z nejvýše postavených Čechů pojedou mj. zatím 34. Ondřej Štěpánek či 42. Lukáš Studnička. Přihlášen je i loňský vítěz ze Špičáku Stanislav Sehnal, který ale zatím v žádném závodě letošního EDC nestartoval.

Z ženské elitní kategorie diváci uvidí průběžně druhou a třetí ženu EDC – Leu Rutzovou ze Švýcarska a Italku Alessii Missiaggiaovou. Na startu bude i Češka Jana Bártová.

Téměř dvoukilometrová trať Struggle s převýšením 320 metrů nabídne celkem 11 atraktivních skoků.

„Diváci se bez problémů dostanou ke všem úsekům závodní tratě včetně skoků. Na tom největším z nich doskočí závodníci až do vzdálenosti 10 metrů ve zhruba třímetrové výšce,“ popisuje atraktivitu i náročnost závodu jeho organizační šéf Jan Kasík.

Na odměnách se letos celkem vyplatí přes pět tisíc eur, což spolu s atraktivní destinací přitáhne na nejprestižnější přehlídku evropského i světového downhillu u nás sjezdové hvězdy současnosti. Přesto pořadatelé zachovají tradici a nebudou vybírat vstupné.

Dnes je od 12.00 hodin na programu trénink, sobotní kvalifikace začne ve 14.30 hodin a finálové jízdy startují v neděli ve 12.30 hodin.