„Cyklistika k Plzni vždy patřila. Jenže postupně tu ztrácela zázemí a to jsme chtěli změnit. Během krátké doby se zásluhou týmu vedenému Petrem Kubiasem povedlo akademii rozběhnout,“ ocenil při bilančním setkání s novináři Roman Kreuziger.

Z úspěchů mladých jezdců v dresech akademie měl dvaatřicetiletý profesionál žijící v Plzni radost.

„Titulů bylo víc, než jsme čekali. Každý je cenný, i když hodně jich bylo z dráhy, a my se chceme víc prosazovat na silnici. Hlavní ale je, že se stabilizoval tým i spolupráce s partnery. V další sezoně by tak mladí jezdci měli mít ještě lepší podmínky,“ podotkl historicky nejúspěšnější český silničář.

O dění v akademii má její zakladatel přes značné vytížení přehled. „Sleduji výsledky a jsem rád, že práce realizačního týmu nese ovoce,“ prohlásil Kreuziger.

Ačkoliv sám po dvou letech v profitýmu Mitchelton-Scott přestoupil do stáje Dimension Data, členové akademie budou dál sedlat kola Scott.

„Společnost, která akademii zajišťuje kola a další materiál, nám zůstala věrná. Což je dobrý signál i pro další partnery,“ ocenil zkušený závodník.

Barvy akademie se jménem šestého muže z mistrovství světa v Innsbrucku, hájilo v sezoně jedenáct nadějí od 11 do 18 let. Tři dívky a osm kluků.

S jedenácti závodníky počítá vedení akademie také pro příští sezonu.

„Jen osmnáctiletý Michal Volf přestoupil do týmu AC Sparta. Naopak z Berouna přichází nadějný Vojtěch Církva,“ sdělil generální manažer Petr Kubias.

V přípravě sází akademie na moderní tréninkové metody a důraz se klade také na studium. „Pokud se někdo ve škole výrazně zhorší, musí zapomenout na závody,“ podotkl Kubias.

A myslí i na mladší děti, pro které v akademii zřídili speciální kroužek.

„Asi dvacítka dětí do 11 let se pod vedením našich trenérů věnuje jednou týdně všeobecné sportovní průpravě,“ potvrdil bývalý úspěšný silničář.

Závodní tým RKCA na novou sezonu

Junioři: Adam Hofmeister, David Vitner, Karel Macán, Marek Liška, Nikol Soustružníková
Kadeti: Jakub Staněk, Vojtěch Církva, Sára Peterková, Markéta Macánová
Žák: Jaromír Kohout.

Realizační tým

Petr Kubias (generální manažer)
Václav Novák (sportovní ředitel)
Tomáš Holub (trenér)
Miroslav Svatek (masér).