Předtím shání sponzory, chystá zázemí ligových dílů, v areálu poseká trávu a ještě závody moderuje. Mezi organizátory najdete i Kotalova otce, manželka Tereza fotografuje. To vše od roku 2002. Jen nedávno pod taktovkou bývalého závodníka Dynama ZČE Plzeň, SKP Plzeň, CykloBartoníček, ale také České spořitelny MTB vyvrcholil 17. ročník nejdelší kritérijní série u nás.

„Cyklisté se na unikátní dráze utkávali i předtím. Ale bylo to vždy jen pár závodů na jaře a konec. S kamarádem Petrem Liškou nás proto napadlo protáhnout sezonu na Lopatárně i do dalších měsíců. A aby to bylo atraktivnější, tak jednotlivé závody spojit do série,“ popisuje Jan Kotal, jak se zrodila Giant liga.

Začátky nebyly snadné. „První závod jelo snad dvacet cyklistů, druhý třicet, ale poměrně rychle se počet jezdců zvyšoval. Dnes startuje běžně kolem padesáti až osmdesáti borců včetně reprezentantů,“ říká pětačtyřicetiletý Plzeňan.

Kromě mužů Elite závodí v lize ženy, junioři a veteráni. A předtím mládež v rámci Il Sano Cupu nebo Hervis dětské Tour. Cyklisty napříč kategoriemi přitahuje termín uprostřed týdne a fakt, že závod lze pojmout jako kvalitní rychlostní trénink.

„Závoďáci zjistili, že jet ligu je lepší než trénovat někde sám za motorkou. A při kriťasu uvisí v pelotonu také ti mladší, pro které je to dobrá škola,“ míní Kotal. „Ale prestižní je i boj o celkové prvenství,“ podotýká.
Poslední dva ročníkyGiant ligy ovládl zkušený Martin Boubal (CK Příbram Fany Gastro) a v sérii zkompletoval vítězný hattrick. Na úvod zase třikrát po sobě triumfoval David Pavlíček (Landshut).

Mezitím kralovali jezdci týmu AC Sparta - Martin Pečenka, Tomáš Okrouhlický, dvakrát Tomáš Holub a sedmi tituly se může pochlubit Jiří Nesveda. Poslední získal v roce 2015.

„Jirka Nesveda těžil ze své výbušnosti a především z podpory týmu. I proto jsme nyní přešli na systém, kdy se body při závodě dělí v každém kole. Dosáhne tak na ně víc jezdců a závod to dramatizuje,“ říká ředitel série, která mimo Plzeň zavítala i do dalších destinací. Letos do Tábora, Milovic a Nového Boru. O ligové body se před lety závodilo také na Mallorce.

Jestliže za minulostí ligy se Jan Kotal ohlíží spokojeně, budoucnost série je nejistá. „Příští rok se Giant liga ještě pojede, což zaručuje dohoda s majitelem velké části pozemků pod dráhou Pavlem Stelzrem. Co bude pak s ligou i celým sportovištěm, je ve hvězdách,“ podotýká.