Fichtl nakonec na této trati skončil na sedmnáctém místě a postup mu těsně unikl. „Stal jsem se třetím nepostupujícím. Je to tak trošku smůla, uniklo mi to doslova mezi prsty,“ litoval po svém návratu ze šampionátu plzeňský vytrvalec.

Jaké šance jste si dával před závodem?
Popravdě jsem ani moc nepočítal s tím, že bych se mohl kvalifikovat už v tomto závodě. Chtěl jsem být do dvacátého místa a to se mi podařilo. Takže jsem vcelku spokojený.

Je fakt, že závod byl perfektně obsazen…
Přesně tak. Byl to snad nejlépe obsazený závod historie. Na startu bylo 56 plavců a všichni si dělali ambice na to, že by mohli na tu olympiádu jet. Také proto to sedmnácté místo beru. Navíc jsem porazil lidi, které jsem nikdy předtím nepřeplaval. Spousta dobrých jmen bylo až za mnou.

Porazil jste také Rostislava Vítka, se kterým přímo bojujete o účast v Pekingu. Tam může jet pouze jeden z Čechů. Jak je tohle pro vás důležité?
Určitě hodně. Ale ještě ho budu muset porazit jednou, jestli budu chtít jet na olympiádu.

Teď asi už narážíte na dodatečnou kvalifikaci, která se plave za tři týdny v samotném dějišti olympijských her, ne?
Ano. Já jsem teď byl třetím nepostupujícím a bude se plavat ještě o deset míst. Je tedy velká pravděpodobnost, že bych se tam mohl dostat. Vypadá to tedy tak, že kdo bude z Čechů lepší, ten postoupí. Udělám všechno pro to, abych se tam dostal a urval tam jedno místo pro Plzeňáka.

Jak bude finišovat vaše příprava na klíčový závod sezony?
Tento týden jsem si ještě dal těžké tréninky. Takže plavu každý den dvě a půl hodiny, každé odpoledne deset kilometrů. Od příštího týdne už začnu odpočívat. To budou akorát dva týdny do začátku závodu a to už je potřeba zvolňovat.