Trojnásobného světového šampiona přitáhl na západ Čech jednak zájem o slovenský titul, ale možná ještě víc přátelství s Romanem Kreuzigerem ze společných časů ve stáji Tinkoff.

„Pro mě byly asi prestižnější společné šampionáty v Žilině, kde jsem doma. Teď podobný pocit zažívá Roman. Ale jsou to mistráky, tak jsem tady,“ svěřoval se osmadvacetiletý jezdec, když společně s Romanem Kreuzigerem a jeho ženou Michaelou, ředitelkou šampionátu, přišel mezi novináře.

Ještě předtím si Sagan společně s bratrem Jurajem a dalším týmovým kolegou z Bory Michalem Kolářem stihli projet okruh, na němž se v neděli strhne boj o nejprestižnější tituly obou zemí. A hned potvrdil pověst showmana, když se pustil do role předjezdce právě probíhajícího dětského závodu dívek.

„Holky zrovna startovaly, tak jsme jim dělali předvoj a měli jsme co dělat,“ usmíval se fenomenální borec, který baví fanoušky excelentními výkony a přitom je šperkuje nečekanými kousky.

Bavit diváky chce i v neděli. „Bude neděle, kdy se nedělá, tak by měli přijít,“ zval fanoušky k trati mistrovského závodu, který se rozjede v půl jedenácté u Obchodní centra Plzeň na Rokycanské. Do cíle tamtéž by měli nejrychlejší borci dorazit kolem půl čtvrté odpoledne.

A mezitím?

„Okruh je náročný, takže možná už po prvním kole bude jasněji. Uvidíme, jak se vše vyvine. Mám za sebou náročný program, naposledy etapy Okolo Švýcarska a vše směřuji k Tour de France. Ta letos startuje o něco později než obvykle, takže po mistráku chci vyrazit ještě na týden do Francie do hor,“ povídal Sagan.

Protože teď už nějaký čas zdobí jeho dres duha světového šampiona, při národním mistrovství pracoval Peter pro úspěch bratra Juraje. Bude to stejné i v neděli, když trať zářijového mistrovství světa v Innsbrucku nebude slovenskému orlovi svým značným převýšením úplně sedět? „Ve hře je také dres mistra Evropy, takže uvidíme. O taktice v týmu ještě pobavíme,“ odbyl dotaz.

Na podporu fanoušků se v nedělním souboji těší i Romana Kreuziger. „Doufám, že českých příznivců přijde k trati víc, než těch, kteří přijedou ze Slovenska za Peterem,“ přál si dvaatřicetiletý jezdec a jeden z favoritů na český titul.

Čeká ho ale hodně specifický závod.

V Plzni žije a na organizaci šampionátu se podílel spolu s manželkou. „Míša všechno táhne se svým organizačním týmem, ale snažím se ji nějak pomoci. V posledních dnech mizí z domova v šest ráno, já si užívám obou dcer a mezitím se snažím taky něco odtrénovat,“ svěřoval se Křižák s úsměvem. „Ale musím říct, že organizace zatím klape. Míša nasadila laťku hodně vysoko,“ pochválil manželku.

Zároveň připouští, že spolupráce se slovenskými jezdci z Bory by mu v neděli mohla pomoci eliminovat početní převahu domácí elitní stáje Elkov Author. „Svou sílu ukázal Elkov už při časovce v Karlových Varech, v níž měl v první pětce čtyři lidi. Takže rozhodně je nejde podcenit, a aby to nějak dopadlo, nějaké síly budeme muset spojit,“ připustil Kreuziger. „I když poslední dny pro mě byly hodně hektické, určitě se budu chtít doma ukázat, být vpředu a dělat závod,“ prohlásil český šampion z roku 2016, v jehož sbírce najdete také titul juniorského mistra světa, vítězství na prestižních závodech jako Okolo Švýcarska nebo Okolo Romandie a hlavně pátá místa z Tour de France a Gira.