Šampionát zahájí čtvrteční časovka v Karlových Varech.

Vedle obhájce titulu a pětinásobného českého mistra v této disciplíně Jana Bárty se k favoritům řadí jeho týmový kolega z Elkov Author Josef Černý.

Do bitvy s časem se pustí rovněž někdejší trojnásobný mistr světa v cyklokrosu, nyní skvělý silničář a uznávaný klasikář Zdeněk Štybar ze stáje Quick-Step Floors.

„Pojede se po staré lázeňské cestě a startovat se bude z krásného prostředí Divadelního náměstí. O týden později tam budou jezdit festivalové limuzíny, teď cyklisté,“ řekla Michaela Kreuzigerová, ředitelka šampionátu.

Muži objedou v časovce dvacetikilometrový okruh dvakrát. Startují ve 14.00 hodin.

Už ráno se utkají juniorky, které stejně jako ženy a juniory čeká jeden okruh.

Ženy přijdou na řadu v 10.15 hodin.

K adeptkám na zlato se řadí Nikola Nosková, Pavla Havlíková, Jarmila Machačová, Lucie Hochmann nebo úspěšná chodkyně i cyklistka Anežka Drahotová.

Společný česko-slovenský šampionát pak vyvrcholí o víkendu v Plzni silničními závody se startem a cílem u Obchodního centra na Rokycanské, kde bude i fanzóna.

Zúčastní se jich na čtyři stovky startujících všech kategorií a fanoušci uvidí v akci mj. trojnásobného mistra světa Petra Sagana nebo české profesionály Zdeňka Štybara s Romanem Kreuzigerem.

V sobotu se v 9.30 hodin rozjede závod juniorek a žen na 80 kilometrů (pět okruhů). V 15.00 pak začne souboj juniorů.

Sobota nabídne rovněž bohatý doprovodný program včetně charitativní časovky osobností a dětských závodů.

Mezi fanoušky by měl kolem čtvrt na šest odpoledne zavítat charizmatický Peter Sagan.
Šampionát vyvcholí nedělním závodem mužů Elite a do 23 let, který se pojede na 12 kol a 192 kilometrů.

Na start se postaví nejen světová superstar Peter Sagan, ale také jeho starší bratr Juraj, který získal slovenský titul v posledních dvou letech. Český bude obhajovat Štybar.

„Mistrovství republiky je vrchol pro spoustu kluků u nás. A není snadné vyhrát proti závodníkům, kteří startují v týmech ve větším počtu. Ale určitě zkusím skat třetí titul,“ vyhlásil český mistr z let 2014 a 2017, jenž na světovou scénu vyrazil ze Stříbra.

O titul ale stojí rovněž Kreuziger (Mitchelton Scott), v jehož sbírce je české zlato z roku 2016. O další se utká jen kousek od domova.

V Plzni se představí také hvězda světového cross country a olympijský vítěz Jaroslav Kulhavý nebo další skvělý silničář Jan Hirt ze stáje Astana.