Od zlata dvacetiletého Filipa Forejtka z Úlic na severním Plzeňsku dělilo 28 setin a k bronzu chybělo 25 setin. Náplastí pro Forejtka, který závodí v libereckých barvách, je určitě účast na letošní zimní olympiádě v Koreji.

Student Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni se chystá startovat ve všech disciplínách alpského lyžování. Bude tedy na startu při sjezdu, Super-G, alpské kombinace, slalomu a obřího slalomu.

Mladý lyžař v pátek absolvoval slavnostní zahájení her v Pchjongčchangu. „Teď jsem se vrátil a vůbec nic nestíhám. Za pět hodin vstávám,“ napsal Filip Forejtek Deníku prostřednictvím e-mailu odpoledne evropského času (skoro půl hodiny před půlnocí v Koreji)

Deník proto využil Forejtkův rozhovor, který poskytl univerzitě před odletem do Asie.

Nominaci na olympiádu získal před necelými dvěma týdny díky dodatečně přiděleným místům České republice. „S nominací to bylo napínavé posledních šest měsíců. Věděl jsem, že šance tam je. V prosinci jsem zajel dva dobré výsledky a vypadalo to, že pojedu.

O dva týdny později Česká republika ztratila dvě místa. Takže už jsem s olympiádou nepočítal. Nakonec jsme ale dostali od Mezinárodní lyžařské federace další dodatečná místa, což bylo příjemné překvapení,“ vypráví Forejtek.

Hranici olympijského úspěchu či nezdaru si nenalajnoval. „Na olympiádu jedu poprvé, je to super zkušenost a budu se snažit o co nejlepší výsledek. Nejsem ještě tak zkušený lyžař, abych bojoval o nejpřednější příčky. Jedu všechny disciplíny, uvidíme, jak mi sednou tratě,“ říká student 1. ročníku kombinovaného studia oboru Aplikovaná elektrotechnika.

Ve Světovém poháru mužů absolvoval Forejtek sjezd poprvé ve Wengenu a obsadil 51. místo.
Lyžování se věnuje od dvou let. „Když jsem byl malý, jezdili jsme s rodiči často na hory do Rakouska. Navíc přes zimu jsme bydleli ve Špindlerově Mlýně. Dřív jsem ještě hrál tenis, plaval a dělal i další sporty. Lyžování ale byl vždy můj hlavní sport a byl jsem v něm lepší než v jiných disciplínách,“ vysvětluje Filip Forejtek.