Na start se postavilo 260 bikerů. Elitní závod žen a mužů byl nabitý reprezentanty v čele se suverénním Ondřejem Cinkem.

Domácí vedle Cinkova vítězství natěšeně sledovali i ohlášený návrat Jana Rajcharta.

Ten už závod v sousedství rodného Újezda u Svatého Kříže jednou vyhrál.

Před třemi roky.

Letos skončil mezi elitou pátý.

Pro třiadvacetiletého bikera šlo o první cross country po předčasném konci angažmá v silničním týmu Sparty.

„Nic lehkého,“ podotkl Jahoda, jak mu přezdívají. „Na silnici jsem to zkoušel víc než rok. Nejdřív sezonu v hradeckém týmu Elkov Author a pak ve Spartě. Jenže to moc nešlo. Výsledkově i jinak. Nechci to rozebírat, ale rozhodl jsem se vrátit na horská kola,“ říkal Rajchart ve Stupně, kde už nastoupil v dresu Ethic Sport Teamu.

Proč jste zvolil zrovna klub ze Znojma?

Oni si vybrali mě. Ve chvíli, kdy už to vypadalo, že nastoupím do práce a ježděním na kole se budu jen bavit, se ozval Jiří Křivánek a nabídl mi pomoc.

Z cross country máte český titul do 23 let, oblékal jste národní dres. Je to tedy pokus o restart dobře našlápnuté kariéry?

Roky běží a nejspíš mám poslední možnost do toho zase naskočit. Náš tým má nějaké priority, hlavně závody Kolo pro život, ale pokud bude šance, tak bych to rád kombinoval s cross country.

Jak se závod ve Stupně pro vás vyvíjel?

Bydlím jen kousek odtud, takže trať mám najetou. Jenže mně chyběla jiskra v nástupech. Den předtím jsme jeli Manitou Železné Hory z Kolo pro život, což obnášelo dvě a půl hodiny a nějaké síly to ubralo.

Hodně to tedy doma bolelo?

Už první maraton před měsícem mi dělal problémy, takže jsem nevěděl, co od sebe čekat. Od začátku jsem se ale držel v čelní skupince s Ondrou Cinkem a Vastlíkem (Janem Vastlem), takže rychlost tam pořád je. Chybí možná větší drajv, ale každým závodem se to lepší.

Co vás čeká dál?

Hlavně pokračování série Kolo pro život. Chceme vyhrát týmy a náš lídr Pavel Boudný usiluje o prvenství v jednotlivcích.

A vy osobně?

Další díl Kola pro život se jede příští sobotu v Plzni, kde se budu chtít ukázat stejně jako potom ve Znojmě, kde je tým doma. Forma jde nahoru, tak uvidíme.

Horská kola Stupno

Šestý díl Poháru Plzeňského kraje MTB a zároveň mistrovství série.

Přehled šampionů:

Dívky U7: Pavlína Kejzlarová (Neumětely), U9: Nela Vítková (BC Město Touškov), U11: Jolana Kroupová (AC Sparta), U13: Lucie Grohová (Author Team Stupno), U15: Nikola Hodlová (Cyklostop Pit Stop), kadetky: Adéla Šmídová, juniorky: Tereza Cibulková (obě Author Team Stupno), ženy: Martina Rybářová (CK Loko Rakovník),

Kluci U7: Matěj Málek (Plzeň), U9: Patrik Škopek (Author Team Stupno), U11: Matěj Novák (Strakonice), U13: Petr Zeman (BC Město Touškov), U15: Daniel Groh (Author Team Stupno), kadeti: Robin Teršl (Cyklostop Pit Stop), junioři: Pavel Choc, muži U23: David Skřička (oba Author Team Stupno), muži: Libor Morgenstein (Tachov), veteráni 40: Jiří Chyba (Nutrend Specialized Racing), veteráni 50: Ladislav Bodó (Rakovník).