Na trasu 67 kilometrů po silničkách a cestách v CHKO Brdy s výjezdy k vrcholům Tok a Praha, vyrazí jezdci ve 13.00 hodin ze Strašic na Rokycansku.

Ačkoliv minulé tři tour ovládl v Brdech jiný sparťan Tomáš Kalojíros a chce urvat i čtvrtý triumf, myšlenek na vítězství se nezříká ani Ryba.

„Ukáže až vývoj závodu. Pokud v závěru zůstaneme v čele jen my ze Sparty, tak si to o vítězství normálně rozdáme. Když ale vpředu budou i jezdci z jiných týmů, tak si vzájemně pomůžeme,“ míní Ryba.

„Nejdříve se ale musíme vůbec dostat do finiše,“ podotýká čtyřiadvacetiletý borec z Kamenného Újezda u Rokycan. „Závod po rozbitém asfaltu a kamenitých cestách totiž ovlivňují defekty,“ říká.

Právě v divokých závěrech závodů Ryba vyniká.

„Považuji se za spurtera,“ souhlasí.

V letošní kritérijní Giant lize si vybojoval celkově druhé místo a spurterské přednosti ukázal i při Tour of Poyang Lake. Což byl seriál jedenácti závodů na jihovýchodě Číny. Sparta skončila mezi stájemi třetí, v individuálním pořadí byl nejvýš sedmý František Honsa a Ryba se dvakrát blýskl ve spurtech.

„Pozici mi připravil Petr Fiala a já bral páté a čtvrté místo. Ale to jsme nedojeli jednoho kluka z úniku, takže ve finiši jsem byl vlastně třetí,“ usmívá se.

V Číně nezávodil poprvé.

„Se Spartou jsem tu byl už několikrát a věděl jsem, co mě čeká. Brzké starty kvůli vysokým odpoledním teplotám, nezvyklá strava a další zvláštnosti,“ říká.

Přesto účast na Tour of Poyang Lake bere jako přínos. „Čínští pořadatelé zvou na své závody týmy z Evropy i z dalších kontinentů, aby se jejich závoďáci měli s kým poměřovat,“ vysvětluje Ryba.

„U jezera Poyang (Pcho-jang-chu) s námi jeli třeba kluci z holandské kontinentální stáje Monkey Town, Němci nebo Australané. Solidní konkurence a k tomu příznivé klimatické podmínky,“ doplňuje jinak student pedagogické fakulty v Plzni.

„Na jaře jsem dělal státnice a na výkonnosti to bylo znát. Ale kolo mě pořád baví a říkám si, že mám ještě dva roky, abych něco předvedl,“ míní Jan Ryba.