A v pelotonu jediný Čech. František Raboň, jezdec stáje High Road, bývalého týmu T–Mobile. Znovu prožívá šílenství boje o maglia rosa. O růžový dres, symbol lídra klání. Prvního z trojice velkých Tour.

„Giro jedu už potřetí a pořád je to pro mě obrovská výzva. Je o co bojovat,“ ozval se telefonicky z Itálie čtyřiadvacetiletý Plzeňan.

Za sebou třetinu závodu, den volna a individuální časovku. To Raboň skončil devětaosmdesátý v uctivém odstupu za nejlepšími.

„Ačkoliv svým profilem mně ta časovka seděla, spíš než o výsledek mi šlo o ušetření sil do dalších dní,“ komentoval svůj výkon.

Pozice v hloubi pole mu patří i v průběžném pořadí Gira. Jeho úkolem je totiž znovu práce pro tým.

„Máme dva výborné spurtery Ciolka s Cavendishem. A těm se my ostatní z mančaftu snažíme vytvořit podmínky, aby mohli v závěrech etap udeřit,“ vysvětluje Raboň.

Na osud nežehrá. „Počítají se vítězství a ti kluci jsou i přes své mládí skutečně dobří. Vždyť Cavendish také už jednu etapu vyhrál,“ zdůraznil jezdec.

Ačkoliv připouští, že jsou i výjimky.

V konci deváté etapy sice Raboň mohutně rozjížděl tempo zrovna pro Cavendishe, ale pak se jen marně otáčel po spurtérském žolíku High Roadu.

„To se stane. Na vině byl špatný povrch silnice,“ vyprávěl Raboň. „Tam, kde se normálně letí šedesátkou i víc, se dalo jet tak padesát a do závěru se přimotalo příliš závoďáků. Pak stačí málo a někdo vás zavře. Což potkalo i Marka,“ vysvětlil Raboň.

A Giro jinak?

„Zatím to jde, cítím se dobře,“ hlásil z Itálie. „Snad poprvé, co tu startuju, jsem si naplno užil i volného dne,“ říkal, ačkoliv jen nelenošil.

„To by ani nešlo. Ale nemuseli jsme nikam cestovat,“ zdůraznil. „Takže jsme se tak dvě hoďky projeli na kole a pak si každý dělal, co chtěl,“ popsal, jak strávil první z krátkých přerušení Gira.

Ale o to hektičtější byl pro cyklisty úvod na Sicílii.

„Ten jsme si fakt užili,“ potvrdil Raboň. „Po každé etapě nás čekal ještě dlouhý přesun autem na start dalšího dějství. Na hotel jsme se dostávali v jedenáct ve dvanáct večer, usínali hluboko po půlnoci. No a další den vše nanovo,“ vyprávěl.

A Raboňovo přání do zbývajících etap? „Aby si tým zase sáhl na růžový dres.“

V obou předchozích ročnících si tuhle tužbu splnil. Napoprvé díky Sergeji Gončarovi, loni se do růžové oblékl Marco Pinotti. „Ten je v mančaftu i letos, tak uvidíme.“