Výkonem 595 bodů totiž vybojoval šestnáctou příčku a pro Českou republiku získal účastnické místo na olympijských hrách v Londýně.

„Je to pro mě výborný výsledek, rozhodně jsem nečekal, že bych mohl střílet až tak dobře. Před odjezdem jsem si tajně myslel na výsledek 593 nebo 594. Na druhou stranu jsem věděl, že pokud nebudu dělat zbytečné chyby, tak by se mohlo podobné číslo podařit. Sportovní střelba je v tomto ohledu krásná i záludná,“ říká devětadvacetiletý rodák z Ostravy Ondřej Rozsypal.

Kam mezi své úspěchy řadíte splnění limitu pro OH v Londýně?
Na tomto mistrovství Evropy jsem podal svůj nejlepší výkon ze všech šampionátů, kterých jsem se kdy zúčastnil. Zisk kvótaplacu je pro mě taková třešnička na dortu.

Váš závod byl posledním z celého programu šampionátu. Nestupňovala se nervozita?
Na podobný program jsem už zvyklý, jde jen o to, aby se člověk příliš nenudil a našel si činnost, která ho neunaví, ale zároveň nabudí mysl.

Jak jste trávil volné dny před samotným závodem?
Sledoval jsem závody svých kolegů a kolegyň z reprezentace, chodil jsem na procházky, sledoval filmy na notebooku a četl jsem si. Díky skvělému zázemí na hotelu jsme mohli také sledovat i jiné sporty, například skoky na lyžích.

Buďme upřímní, limit se spíše čekal od vašeho reprezentačního kolegy Václava Hamana. Jaká byla jeho reakce na váš výkon? Jak spolu vycházíte?
Po závodě jsme se potkali až na hotelu. Ihned z čáry si mě totiž odvedli dopingoví komisaři. Večer jsme si připili na hotelu i s dalším kolegou Petrem Šmolem. Z mé strany s Vaškem nemám žádný problém. Pokud se nějaký vyskytne, je to většinou prkotina, kterou si dokážeme vyříkat, a jede se dál. Je ale pravda, že se neznáme až tak dobře, protože s námi netrénuje tak často a vidíme se pouze na závodech, maximálně na soustředěních.

Věděl jste před závodem, kolik musíte nastřílet, abyste získal letenku do Londýna?
V každém závodě je to jinak. Na tomto mistrovství Evropy se rozdávala celkem čtyři účastnická místa pro Londýn, a jelikož to byl poslední závod, na kterém šla získat, nešlo dopředu říct, jaký výsledek bude potřeba. Člověk musí mít i notnou dávku štěstí. A já jsem ji ten den měl.

Poslední položka se vám moc nepovedla. Nastřílel jste jen 98 z možných 100 a přišel o finálovou účast. Nerozklepaly se vám ruce s tím, že jste cítil možnost bojovat o medaili?
Před poslední položkou jsem na chvilku odešel. Věděl jsem, že takhle nemohu dále pokračovat. Po konzultaci s trenérem Milanem Bakešem jsem se vrátil na stav s jedinou myšlenkou, dojet závod tak, abych se pak sám před sebou nemusel stydět. Ty dvě devítky mě samozřejmě mrzí, ale jak mi říkal Petr Kůrka jako státní trenér, když chyba má přijít, přijde a je jedno, jestli na začátku, uprostřed nebo na konci závodu.

Získal jste pro Českou republiku účastnické místo pro Londýn. Jaká je možnost, že by svaz dal přednost jinému střelci?
Takto brzy po závodě nebudu předjímat. Tato možnost zde samozřejmě je, ale bude na komisi pro řízení reprezentace a na státním trenérovi, aby stanovili kritéria pro nominaci na olympijské hry.

Jak se případně budete na olympiádu připravovat? Plánujete nějakou speciální přípravu?
Podle nominace se bude odvíjet i příprava na další závody a potažmo na olympijské hry. Musíme si sednout s mým osobním trenérem a vše naplánovat a zkoordinovat tak, abych byl připraven na všechny možnosti.

Jaké závody vás v nejbližší době čekají?
Nyní máme po mistrovství Evropy tři týdny závodní pauzu. O víkendu 17. až 18. března se pak v Plzni koná mistrovství České republiky ve vzduchových zbraních, na kterém budu startovat, a poté začne malorážková sezona.