Svěřenci trenéra Pavla Pauzy budou hrát v přístavním městě Stavanger, soupeři v základní skupině jim budou týmy Slovinska, Chorvatska a Polska. První tři celky postoupí do dalších bojů, kde se připojí ke trojici družstev ze skupiny B v Drammenu (Dánsko, Rusko, Norsko, Černá Hora). Jedním z lídrů českého celku je plzeňský odchovanec Karel Nocar, hráč francouzského Chambéry Savoie HB.

Základní skupina se zdá být vyrovnaná, střetnou se v ní čtyři týmy z bývalého východního bloku. Přes koho by měla vést cesta do dalších bojů?
Hodně napoví už úvodní zápas se Slovinskem. Já osobně se domnívám, že právě přes ně bychom mohli postoupit. Chorvati patří k absolutní evropské špičce a Poláci jsou úřadujícími vicemistry světa. To hovoří za vše, o jejich kvalitách není pochyb.
 
Zatím nikdo nahlas nehovořil před evropským šampionátem o cílech českého týmu?
Loni jsme na světový šampionát do Německa odjížděli se smělými plány a pak to nedopadlo zcela podle našich představ. I když já si ani s odstupem času nemyslím, že bychom tam vyloženě zklamali. Proto jsme letos opatrnější. Prvořadý pro nás musí být postup ze základní skupiny. To já považuji za základ úspěchu, dál se uvidí.
 
Z různých důvodů budete postrádat hned několik opor z loňského mistrovství světa (Jícha, Juříček, Házl, …). Jak se to projeví na hře týmu?
To ukáže až čas. V každém případě jsme ale museli pozměnit styl. Měli bychom se prezentovat podobnou hrou jako na podzim při Supercupu, kde jsme snad nezanechali špatný dojem, a to už jsme nastoupili v podobné sestavě. Tedy i bez Filipa Jíchy.
 
Oproti loňsku změnil národní tým i způsob přípravy na šampionát. V kompletním složení jste absolvovali jen dva zápasy na Islandu…
K tomu došlo po konzultaci zkušenějších hráčů s trenérem Pauzou. Raději jsme zůstali v klidu doma a nabírali kondici, která bude při náročném turnaji důležitá. Zápasové vytížení by nám chybět nemělo, vždyť kluci působící v Německu hráli ještě 30. prosince bundesligu.
 
Vy sám v poslední době v reprezentaci často střídáte post levého křídla a střední spojky. Už jste mluvil s trenérem Pauzou, jaká bude tentokrát vaše role?
Myslím, že i tentokrát budu alternovat, kde bude potřeba.
 
Hrajete na některém z míst raději?
Mně je to celkem jedno, praktikujeme to takhle už dlouho. Podobnou roli navíc plním i v klubu, kde putuji sestavou snad ještě víc.
 
Hodně se hovoří i o šanci postoupit na olympiádu.
Jenže účast v Pekingu si zajistí jen mistr Evropy (pokud vyhrají mistři světa Němci, tak druhý v pořadí, pozn. red.). Další celky musí na konci května ještě podstoupit olympijskou kvalifikaci. Abychom měli šanci alespoň na ní, potřebujeme skončit v Norsku co nejvýše. Čtvrté místo v základní skupině by nám dveře definitivně zabouchlo.