Nedělní vítězný zápas proti Německu strávil v roli experta ve studiu České televize na Kavčích horách po boku komentátora Patra Vichnara. A také v dalších zápasech národního týmu bude sdělovat své postřehy televizním divákům.

Češi vstoupili do turnaje impozantně, když porazili favorizované Německo 27:24. „To se povedlo, bylo to hodně dobré. Potěšující je hlavně kvalitní výkon našeho týmu. Velmi chytrý tah byl nechat hrát Jíchu na hrotu obrany. To určitě Němci nečekali a hodně jim to narušilo koncepci. Základem naší výhry byla výborná obrana a parádní výkon brankáře Štochla,“ uvedl bývalý reprezentační kouč Vladimír Haber.

„Němci nebyli schopni dát branku ze spojek. V první půli se vyloženě trápili, až když přišel na hřiště Kaufmann, tak ten něco dal. Pořád jsme to ale měli pod kontrolou. Velice důležité bylo to, že jsme za stavu 20:19 ustáli přesilovku soupeře po našem špatném vystřídání,“ všiml si Haber.

Německo ale podle něj nebylo nejtěžším soupeřem českého týmu v základní skupině, ve které se střetne ještě dnes se Švédskem a ve čtvrtek s Makedonií. „Největší obavy mám z Makedonců. To jejich téměř domácí prostředí je dokáže hodně vyburcovat, přesvědčili se o tom v prvním zápase také Švédové,“ připomněl Haber remízu 26:26.

V českém týmu ho svým výkonem nejvíce překvapil Jan Stehlík. „Ačkoliv je po zranění, tak odehrál velmi dobrý zápas. Při osobní obraně na Jíchu dostal více příležitostí a chytl se. Na pivotu se mi líbil Václav Vraný. Tam jsem se modlil, aby chytil první balon, protože když se mu tohle nepodaří, tak má potom dále se zpracováním míče problémy. Jemu se to ale povedlo a dvakrát skóroval,“ těšilo Habra.

A kam až by to mohl český tým podle něj dotáhnout? „V první řadě je důležité postoupit ze skupiny. Snem každého ze zúčastněných je hrát o medaile. Já bych jim to určitě velmi přál, ale těch týmů, které jsou hodně dobré, je tam moc. Těžko si po prvním utkání dávat takový cíl. Úspěchem by bylo dostat se do kvalifikace o olympijské hry,“ vyhlíží možnou účast v Londýně Haber.