Do turnaje dvouher nastupovala v roli hlavní favoritky. Jediný set ztratila ve čtvrtfinále, ve finále porazila Terezu Bártovou z Královéhradeckého kraje 3:0.

Olympiády dětí a mládeže se zúčastnila už před rokem a nikdo ji nezastavil ve dvouhře, navíc přidala triumf ve smíšené čtyřhře a stříbro v turnaji družstev. Letos neodjede také s jedinou medailí. Po zlatu z dvouher si na krk pověsila i bronz v mixu.

„Hraje se mi lépe proti starším soupeřkám, protože proti nim nemám co ztratit. Tady jsem pod mnohem větším tlakem. Mám z výhry obrovskou radost,“ říká stolní tenistka, jejímž vzorem je Němec Timo Boll.

Podle trenérky výběru Plzeňského kraje Daniely Smutné se ale popasovala s nervozitou skvěle: „Helča předváděla výtečné výkony po celou dobu turnaje. Je vidět, že tu chce vyhrát každý balonek. Jsme na ni moc pyšní, že obhájila zlato!“

Po finálové soupeřce se Helena musela popasovat ještě s jednou výzvou – rozhovor pro Českou televizi. „To byl trapas!“ směje se.

Trapas to ovšem rozhodně není s pálkou v ruce. Kam sušická rodačka přijede, tam lze čekat medaili. Je mnohonásobnou mistryní republiky v mládežnických kategoriích a předloni získala bronzovou medaili na neoficiálním mistrovství Evropy ve Francii.

Za těmito trofejemi však stojí neuvěřitelné množství píle a odhodlání. Stolnímu tenisu se Helena věnuje už jedenáctým rokem: „Dávám mu veškerý svůj volný čas.“

V této sezóně nastupovala v první lize žen za El Niňo Praha proti dospělým soupeřkám. Teď ji čeká ještě větší posun v osobním životě: „Do Prahy se už přestěhuju a budu tam i chodit do školy.“ Zároveň ji čeká postup sportovní. Bude hájit dres extraligového celku SK Dobré, čtvrtého nejlepšího týmu této sezony, kde už Sommerová několik zápasů odehrála: „Zejména ze začátku to bylo hodně stresující. Získávám tím ale hodně zkušeností,“ vysvětluje.

A zkušenosti bude moci zúročit už brzy. Sezona totiž vyvrcholí mistrovstvím Evropy juniorů a kadetů na domácí půdě v Ostravě od 7. července. „Ráda bych tam zaútočila na medaili!“

Matěj Vybíral