Rodák z Nitry Róbert Jež má na kontě devět reprezentačních startů a v dresu Žiliny si zahrál i nejprestižnější světovou klubovou soutěž Ligu mistrů.

V současné době pracuje na Slovensku jako fotbalový skaut v hráčské agentuře. S rodinou žije v Nitře, ale rád se vrací do České republiky na Plzeňsko – jeho manželka pochází z Blovic, Róbert má v Plzni i spoustu kamarádů ze svého působení ve Viktorii Plzeň. Na silvestra si zahrál v Plzni na stadionu v Luční ulici s bývalými hráči Viktorie Plzeň, silvestr strávil i s rodinou u svého kamaráda a bývalého ligového fotbalisty Plzně a Teplic Petra Smíška. Ještě předtím poskytl Deníku rozhovor.

Ve Viktorii jste strávil čtyřia půl sezony. Jak na působení v Plzni vzpomínáte?
V Plzni jsem byl několik let a rád na tu dobu vzpomínám. Nejraději pak na druhou sezonu ve druhé lize, kterou jsme vyhráli a postoupili do první ligy. V kabině byla super parta, výborný trenér Zdeněk Michálek. Byla to také jeho velká zásluha, že se tehdy postoupilo.
Z Plzně jste odešel do Žiliny, kde jste získal dva mistrovské tituly a setkal se tam i se současným koučem Viktorie Pavlem Vrbou.

Vybavíte si spolupráci s ním?
Samozřejmě, získal jsem pod ním svůj první mistrovský titul. Na trenéra Vrbu vzpomínám velmi rád. Vždy, když se potkáme, máme si spolu co říct.

Druhý titul jste v Žilině získal pod trenérem Hapalem, který nyní vede slovenskou reprezentaci. V Žilině jste si zahrál Evropskou ligu i Ligu mistrů, debutoval jste ve slovenské reprezentaci. Považujete toto období za vrchol své kariéry?
Dá se říci, že ano. Hlavně sezona 2009/2010 pod trenérem Hapalem byla velice úspěšná. Prošli jsme pak předkoly Ligy mistrů až do základní skupiny, kde jsme se utkali s Chelsea, Olympique Marseille a Spartakem Moskva. Ještě předtím jsem si se Žilinou zahrál i skupinu Evropské ligy.

Další velkou část kariéry jste strávil v polské lize. Můžete popsat vaše působení v Polsku?
V Polsku jsem působil pět let. Začínal jsem v Górniku Zabrze a po půl roce jsem se stěhoval do Varšavy, kde jsem hrál rok za Polonii. Rok a půl jsem působil v Zagłębie Lubin, kde jsem se opět potkal s trenérem Hapalem. Na poslední dva roky jsem se vrátil do Górniku Zabrze.

Fotbalisté Viktorie Plzeň zahájili přípravu na jarní část sezony.
Testy? Po dovolené šok, říká šťastný otec Čermák

Vaší poslední štací byl Spartak Trnava, kde jste po roce ukončil kariéru. Co vás k tomu vedlo?
V Trnavě jsem měl smlouvu na rok a půl, ale po půl roce jsem ji zrušil kvůli zdravotním problémům.

Co vás trápilo?
Mám posunutou plotýnku. Už jsem s tím měl problémy posledních pět let aktivní kariéry, často jsem hrával pod injekcemi. Když mně lékař řekl, že ploténka je posunutá velmi blízko k míše, takže by to nemuselo dobře dopadnout, okamžitě jsem v 35 letech skončil.

V Trnavě vloni na podzim působil útočník Viktorie Marek Bakoš. Co jste říkal na jeho angažmá?
Marek je velký profesionál a odvedl v Trnavě vynikající práci. Respektovaný kabinou a milovaný fanoušky. Bylo neuvěřitelné, jak si za tak krátkou dobu získal srdce trnavských fanoušků.

Vy jste fotbalu zůstal věrný jako skaut. Co děláte?
Pracuji pro hráčskou agenturu jako fotbalový skaut. Jezdím po Slovensku a vyhledávám a sleduji mladé talenty pro naši agenturu. Rovněž také zastupujeme hráče, například Stana Lobotku ze Celty Vigo.

Když jste v Plzni hrával, Viktoria se v té době pohybovala mezi první a druhou ligou. V posledních letech vybojovala pět mistrovských titulů, pravidelně hraje evropské poháry, z toho třikrát ve skupině Ligy mistrů. Co říkáte vzestupu Viktorie Plzeň?
Klobouk dolů před tím, co Viktorka v posledních letech předvádí a čeho dosahuje – doma i na evropské scéně. Pravidelně hraje ve skupině Evropské ligy nebo Ligy mistrů, pětkrát postoupila do jarní vyřazovací fáze Evropské ligy. Plzeň už několik sezon dokazuje, že v Evropě není žádný fackovací paňák, a vydobyla si velký respekt.

Róbert Jež
Narodil se 10. července 1981 v Nitře, kde začal s fotbalem a v sedmnácti letech v roce 1988 se dostal do A týmu. V roce 2000 přestoupil do Viktorie Plzeň, kde působil do roku 2005, včetně půlročního hostování v Příbrami. V létě 2005 odešel do Žiliny, kde získal dva mistrovské tituly a zahrál si i skupinu Ligy mistrů. V roce 2011 odešel do Polska, kde hrál za Górnik Zabrze, Polsko Polonia Warszawa a Zagłębie Lubin. Kariéru Róbert Jež ukončil ve Spartaku Trnava v roce 2016 kvůli zdravotním problémům. S manželkou vychovávají dcery Eriku (15) a Lauru (10).