Na první pohled tato aktivita v plzeňském Borském parku vypadala velmi zvláštně. Byla to však alternativa ke kouzelnickému famfrpálu, známému z knih o Harrym Potterovi.

)„Tento sport vznikl v roce 2005 v Americe, v České republice se hraje od roku 2015,“ sdělila hráčka Tereza Moravcová z Plzně. „Připravujeme se na Evropské famfrpálové hry, které se konají v červnu v německém Bambergu,“ pokračovala Moravcová.

Přestože pro pozorovatele vypadá tento sport vtipně a odpočinkově, podle hráčky je fyzicky náročný. „Je to plně kontaktní směska vybíjené, rugby, zápasu, honičky a dalších sportů,“ vysvětluje s tím, že reprezentanti trénují několikrát týdně.

V národním týmu jsou hráči ve věku od šestnácti do třiceti let z Českých Budějovic, Prahy, Olomouce a Plzně.

ZLATONKA MŮŽE ROZHODNOUT

Famfrpál hrají proti sobě vždy dva týmy po sedmi hráčích. Stejně jako v knihách o kouzelnících je v týmu brankář, tři střelci, dva odrážeči a chytač. „V sedmnácté minutě nabíhá zlatonka, což je neutrální hráč z řad rozhodčích, celý ve žlutém a na kraťasech má ponožku s tenisákem, kterou musí chytač lapit,“ popisuje Tereza Moravcová.

Pokud je zlatonka chycena, hra končí a tým, který ji lapil, vítězí. „U nás v Plzni hrajeme od září, na Evropské hry trénujeme od března,“ uzavřela hráčka famfrpálu.