Triatlon, mladý sport zahrnující tři disciplíny v těsném sledu za sebou – plavání, cyklistiku a běh – zažil v Austrálii olympijskou premiéru.

Do programu her byl zařazen závod sestávající z 1,5 kilometru plavání, 40 kilometrů na kole a 10 kilometrů běhu. A Řehula, rodák z Chebu žijící dlouhá léta v Plzni, tehdy završil svou nelehkou pouť na sportovní olymp.

Slibně se rozvíjející kariéru bývalého plavce totiž začátkem devadesátých let zbrzdilo vážné zranění nohy.

Zarputilý bojovník ale zádrhel dokázal překonat a po letech příprav si akademický mistr světa a stříbrný z mistrovství Evropy splnil v Sydney další sen.

Cíl poblíž tamní slavné opery proťal Řehula po hodině a osmačtyřiceti minutách. Lepší byl jen vítězný Kanaďan Simon Whitfield a Stephan Vuckovic z Německa.

„Jako první jsem si vybavil ty roky dřiny a odříkání. Vzpomněl jsem si na blízké doma, kteří mi věřili a povzbuzovali mě," říkal triatlonista.

Na olympijský závod se Řehula chystal dlouhé měsíce přímo v dějišti her, kde pobýval na vlastní náklady a nabyté zkušenosti zúročil.

Po plavání byl čtrnáctý, při cyklistice šetřil síly ve velké skupině na čele závodu, aby si pak pod žhnoucím sluncem doběhl pro medaili.

„Necelé dva kilometry před cílem vedl s malým náskokem Vuckovic, pak jsem běžel já s Whitfieldem, ale zezadu se blížil Gagg. Trochu mě zatrnulo, ale medailovou pozici jsem uhájil," popisoval boj o bronz Řehula.

Jen rok nato ho při tréninku v Austrálii postihlo další vážné zranění. Málem vykrvácel, ale i tak zůstal triatlonu věrný. Nyní osmatřicetiletý borec závodí na dlouhých tratích a zároveň působí jako trenér. Připravoval národní tým Jižní Koreje a teď se věnuje mladým talentům v Austrálii – ve svém druhém domově.