Jenže pátý díl českého šampionátu dokončili úřadující vicemistři Václav Pech junior s Petrem Uhlem z EuroOil-invelt teamu v absolutním pořadí na sedmém místě.

Zkušená posádka doplatila na karambol v průběhu druhé etapy, kdy poničila svůj vůz Ford Fiesta R5..

„Při výjezdu ze zatáčky jsem zavadil kolem o ukončení svodidla. To nás nasměrovalo do protějšího příkopu, kde jsem ohnul zadní rameno. Auto bylo pojízdné, ale zadní kolo bylo tak vyvrácené, že jsem měl co dělat udržet vůz na silnici,“ vylíčil krizovou situaci Václav Pech.

Do cíle rychlostní zkoušky v ten moment chybělo jedenáct kilometrů.

„Nabrali jsme ztrátu, propadli se pořadím a ve zbývajících rychlostkách se nám už nepovedlo postoupit výš. Musím říci, že tak těžkou, nevyzpytatelnou a zároveň soutěžácky krásnou trať jsme dlouho nezažili,“ prohlásil Pech.

Zkušený jezdec tak jako většina pilotů smekla před výkonem 18letého Kalle Rovanpery, který si premiéru na Bohemii v barvách Škody osladil vítězstvím před zkušenějším parťákem z týmu Janem Kopeckým.

„Kalle jel skvěle,“ ocenil Pech umění mladého Fina, který kraluje průběžnému pořadí mistrovství světa v kategorii WRC2 Pro.

Závodníci se na Bohemii potýkali s nástrahami tratě a možná ještě víc s nevyzpytatelným počasím.

Volba pneumatik byla extrémně náročná.

„Počasí se měnilo před očima. Některé rychlostní zkoušky se jely v hustém dešti, na jiných byla silnice suchá a nejhorší byly pasáže, kdy se obojí střídalo. Ideální volba neexistovala,“ podotkl Pech.

Zvlášť osudnou se stala jedenáctá erzeta, v níž až na výjimky většina elitních posádek prorazila pneumatiku.

„V zatáčce se postupně vyhrabala stopa v krajnici. Vznikl asi deset centimetrů vysoký schod, o který většina z nás prorazila přední gumu. Na prázdné jsme pokračovali do cíle a pak jeden vedle druhého měnili kolo,“ popsal pilot nepříjemnou situaci.

V závěrečně etapě se sice počasí trochu umoudřilo, podmínky však byly dál složité. To se stalo některým posádkám osudným a pořadím se po už zmíněné nehodě propadl také Václav Pech junior.

Spravit si náladu budou chtít obhájci domácího stříbra z Plzně při dalším dějství šampionátu – srpnové Barum Rallye ve Zlíně.

Lukáš Kalvach
Kalvach má zlomený nos, u Hejdy se zatím neví