Kateřina Nováková
Narozena: 21. února 1994 v Plzni.
Studentka Filozofické fakulty ZČU v Plzni , obor angličtina a němčina pro komerční účely.
Česká reprezentantka v sedmičkovém i patnáctkovém ragby. Kapitánka druholigového RC Plzeň se střídavým startem za extraligový Dragon Brno. Pochází ze sportovní rodiny. Dědeček i otec hráli volejbal, babička se věnovala cyklistice.

Odmalička lyžovala, dělala závodně atletiku a později hrála volejbal. Dostala výbornou průpravu, pilovala vytrvalost, rychlost, sílu i obratnost, byla všestranná.

To všechno zužitkovala, když před necelými dvěma roky začala hrát ragby. Sport, který je spíše doménou tvrdých mužů, jí učaroval.

Dvacetiletá studentka z Plzně Kateřina Nováková doslova vlétla na českou ragbyovou scénu rychlostí komety. Šikovné a pro ragby obrovsky zapálené dívky si brzy všimli reprezentační trenéři a letos ji povolali do národního týmu.

Usměvavá ragbistka, které spoluhráčky přezdívají Čaky, má za sebou i první mezinárodní zkušenosti. Nedávno se s reprezentací zúčastnila turnaje ve francouzském Nancy, kde Češky obsadily z jedenácti týmů čtvrté místo. Nyní Katka usiluje o nominaci pro mistrovství Evropy v Norsku.

Jak jste se k ragby vůbec dostala?
Jednou jsem si na facebooku přečetla, že ragbyový klub RC Plzeň hledá děvčata pro doplnění ženského družstva. Zaujalo mě to, vždycky jsem ragby chtěla hrát. Předtím jsem hrála volejbal za SKP Rapid Plzeň a při tréninku jsme to s holkama zkoušely, občas jsme si daly jako zpestření takové malé ragbíčko (směje se). A když se naskytla příležitost, přihlásila jsem se ještě s dvěma kamarádkami. A už jsem u ragby zůstala.

Dělala jste nějaký čas oba sporty souběžně?
Chvíli ano, ale pak jsem si poranila při volejbalu kotník, a když jsem se uzdravila, už jsem se pod vysokou síť nevrátila. Nadobro u mne vyhrálo ragby.

Co nakonec rozhodlo o tom, že jste zůstala u ragby a dala jste vale volejbalu?
U ragby mě přitahuje, že je to kontaktní sport, kde můžete využít sílu i rychlost. A velmi mile jsem byla překvapena atmosférou v klubu, přijetí bylo velice kamarádské, srdečné. Jako nováčků se nás všichni ihned ujali a okamžitě nás vzali mezi sebe. Všechno nám ochotně vysvětlovali a postupně nás zasvětili do pravidel ragby.

Nezdála se vám pravidla ragby příliš složitá?
Na začátku určitě ano. Ale časem, jak jsem do ragby postupně pronikala a začala ho hrát déle, tak se to podalo.

Jak dlouho vám trvalo, než jste pravidla dokonale zvládla?
Asi půl roku.

Kateřina Nováková

Během krátké doby jste se vypracovala až do české reprezentace. Čím si vysvětlujete svůj raketový start?
Mě ragby ohromně chytlo, je to sport, ve kterém jsem se našla. Začala jsem na sobě hodně pracovat, běhat, posilovat, ragby je hodně o fyzičce. Hodně mně také pomohlo, že jsem předtím dělala jiné sporty, lyžování, atletiku, volejbal. Když jsme se pak jako družstvo přihlásily do druhé ligy, v roli nováčka se nám dařilo. Daly jsme s holkama v Plzni dohromady dobrý tým, na prvním turnaji v Bratislavě jsme vloni na podzim dokonce porazili i pražskou Slavii, která ještě v minulé sezoně hrála nejvyšší soutěž, extraligu. Jako nováček jsme z jedenáctičlenné ligové soutěže postoupily mezi nejlepších šest týmů, které bojují o postup. Mně se také docela vedlo, všimli si mě reprezentační trenéři a pozvali mě na sraz národního týmu.

Jak velkou motivací pro vás je start v reprezentaci?
Obrovskou. Poznala jsem, že ragby je sportem, který mně absolutně sedí a že když na sobě budu nadále tvrdě pracovat, mohu to v něm někam dotáhnout. Tento měsíc jsem byla s reprezentací na turnaji ve francouzském Nancy, což pro mě byla obrovská zkušenost a skvělý zážitek. To jsou věci, které vás ještě více motivují a posouvají dál. V současné době startuji za českou ženskou reprezentaci o sedmi i patnácti hráčkách.

Jste z Plzně jedinou reprezentantkou?
V sedmičkovém ragby ano, v reprezentaci patnáctkového ragby je se mnou v národním týmu z našeho klubu také Natálie Malinovská. Zástupce máme také v juniorské reprezentaci, za družstvo ČR U18 hrají Šárka Holubová a Iveta Mészárošová.

Čím je vlastně pro vás ragby?
Ragby je pro mě adrenalin, skvělá parta lidí kolem mne, se kterými si bezvadně rozumím i mimo hřiště. Říká se, že je to nejkolektivnější a nejčestnější sport. Pro mne ale není jen sportem, je pro mne především životním stylem. Ragby vás učí disciplíně, respektu k soupeři.

Jak často v Plzni trénujete?
V klubu třikrát v týdnu, ale kromě toho ještě chodím do posilovny, s holkama také chodíme běhat do plzeňského parku na Homolce. Já totiž hrozně nerada běhám sama, tak se vždycky snažím zorganizovat společný výběh (směje se).

Můžete říci, z jakých sportů se rekrutují hráčky ragby?
Máme mezi sebou hokejbalistku, plavkyni, florbalistku, házenkářku. Ale je tu s námi také spoluhráčka, která do devětadvaceti let nedělala závodně žádný sport. Pro taková děvčata to je ale dost těžké, je výhodou, když máte průpravu z jiných sportů.

Řekněte upřímně, jak moc ragby bolí?
Není to tak hrozné, navíc, když jste nabitý adrenalinem, tak tu bolest při zápase vůbec nevnímáte. Horší to bývá druhý den, to jsem docela rozlámaná. Někdy si připadám jako osmiletý kluk, co leze pořád po stromech a je samá modřina (směje se). Ale sotva modřiny na těle spočítám, už se nemohu dočkat, až půjdu zase na trénink.

Jaké chrániče se v ragby používají?
Nosí se chrániče zubů, ramen, hrudníku, holení a někdo si nasazuje ragbyovou přilbu. Stejnou, jako nosí například fotbalový brankář reprezentace a londýnské Chelsea Petr Čech.

Co z toho nosíte vy?
Nic.

To nemáte strach, že přijdete například o zuby?
Zatím se mi dohromady nic nestalo, navíc jako kapitánka potřebuji komunikovat se spoluhráčkami, hecovat je, a to s chrániči zubů moc dobře nejde, navíc se mi zvedá z toho žaludek (směje se). Když si vezmu přilbu, tak toho zase moc na hřišti neslyšíte. Ale když se o tom tak bavíme, tak asi začnu nosit alespoň chrániče na zuby.

Říkal jste, že se vám dohromady zatím nic nestalo, takže něco přece?
Při posledním druholigovém turnaji v Plzni jsme se se spoluhráčkou snažily na zemi dostat k míči a ona mě přitom nabrala kolenem do hlavy. Měla jsem prokousnutý ret. To se vám ale může stát i při jiném kolektivním sportu. Jinak se mi zranění zatím vyhýbají. Nemyslím si však, že by ragby bylo nějak zvlášť nebezpečným sportem.

Ale sportem pro slečinky určitě není, souhlasíte?
To opravdu ne. Ale spíše proto, že ragby je náročné na fyzickou kondici a ne každý vydrží tvrdě trénovat třikrát v týdnu, k tomu o víkendech jezdit po turnajích.

Co na to říkají vaši nejbližší, že jste si vybrala ragby?
Všichni mně doma podporují, povzbuzují, rodiče, bratr, prarodiče. Ve své rodině mám obrovskou podporu, bez ní bych se v ragby tak daleko nedostala.

Vy hrajete nejen druhou ligu za RC Plzeň, ale také nejvyšší soutěž za Dragon Brno. K tomu tréninky, navíc studujete v Plzni vysokou školu. Jak to všechno zvládáte?
Zvládnout se to dá. Do Brna naštěstí nejezdím na tréninky, připravuji se v Plzni a za Dragon nastupuji jen v zápasech.

Máte nějaký ragbyový sen?
Mám. Až dostuduji, chtěla bych zkusit štěstí v nějakém zahraničním ragbyovém klubu, nejraději ve Francii nebo v kolébce ragby v Anglii.

A co Nový Zéland, kde se hraje nejlepší ragby na světě?
Hm, tak to je takový sen na druhou (směje se). Když hrají v televizi All Blacks (ragbyové národní mužstvo mužů Nového Zélandu), tak to si nenechám ujít. Ale já nikdy neplánuji moc dopředu, žiji přítomností a dávám si spíše postupné cíle. Alespoň není člověk tolik zklamaný, když to případně nevyjde.

Jaký je tedy váš nejbližší ragbyový cíl?
O víkendu jedu na reprezentační sraz před mistrovstvím Evropy, které se koná na začátku června v norském Bergenu. Příští týden pak oznámí trenéři nominaci pro šampionát. Kdybych se do ní dostala, bylo by to skvělé. Ale snažím se na to nemyslet. Uvidíme, jak to celé nakonec dopadne.

A na co se mohou těšit fanoušci ragby v nejbližší době v Plzni?
V sobotu 21. června se na fotbalovém hřišti Senka Doubravka uskuteční první ročník mezinárodního turnaje Pilsner Cup 2014 mužů, žen a mládeže. Představí se na něm naše týmy žen i mužů, kteří hrají druhou ligu, a také mládežnická družstva. Přijedou týmy z Německa, zajímavostí bude start ragbyového mužstva složeného z vojáků posádky americké armády v Německu.