Ještě před třemi a půl lety běhala jen rekreačně v přírodě, ale o víkendu už poběží štafetu 4x400 metrů na mistrovství Evropy družstev ve francouzském Lille. Příběh atletky Škody Plzeň Terezy Petržilkové (na snímku) ukazuje, že třiadvacetiletá sprinterka doslova uběhla velkou cestu. S vrcholovou atletikou začala až ve 20 letech.

Kdo vás přesvědčil, abyste běhala závodně?
Pan učitel Václav Salcman z Pedagogické fakulty ZČU. Na střední škole jsem studovala pedagogické lyceum se zaměřením na tělesnou výchovu. Pak jsem pokračovala na „pajdě" na katedře tělesné a sportovní výchovy, kde jsem měla předmět atletiku. A právě Vašek Salcman mě hodně přemlouval, abych začala dělat atletiku. Pozvolna jsem k tomu začala přistupovat, až jsem se chytila a strašně jsem se do toho zamilovala a teď jsem tam, kde jsem.

Trvalo dlouho panu Salcmanovi vás přemluvit?
Už si to ani nepamatuju. Vím jen to, že jsem si zpočátku myslela, že si dělá srandu. Jen jsem mávla rukou a šla dál. Na další hodině atletiky mně to připomínal znovu a znovu, tak jsem si uvědomila, že to asi myslí vážně. Domluvila jsem si schůzku s trenéry z atletického klubu Škoda Plzeňa už to jelo (smích).

Jak reagovali trenéři, když jste za nimi přišla ve 20 letech s tím, že chcete začít s atletikou?
Myslím si, že nikdo od toho nic neočekával. Asi to vzali tak, že přibyla nová atletka do skupiny. Nevyčnívala jsem a moje výsledky nebyly ohromující.

Začínala jste na trati 400 metrů?
Začínala jsem se sprinty od 100 do 400 metrů. První rok jsem si spíš zvykala na pravidelné tréninky, protože každý den trénovat bylo něco nového, co jsem nikdy neabsolvovala. Rok jsem si zvykala a pak jsem začala trénovat u Honzy Hanzla, s nímž jsem začala trénovat intenzivněji. A výkony? Snažili jsme se, abych běhala čtyřstovku pod minutu, což se nám povedlo ještě to léto, kdy jsem začala trénovat s Honzou.

Do 20 let jste sportovala pouze rekreačně?
Ano. Běhala jsem, jezdila na kole a občas jsem si šla zaplavat.

Ani v první nebo ve druhé třídě základní školy jste nezkoušela sport?
Asi ve druhé třídě jsem vyzkoušela víceboj, ale bez úspěchů. Byla jsem ráda, že jsem zvládla odhodit míček (smích).

Kdy jste absolvovala první velký závod?
To bylo asi republikové mistrovství minulý rok v Táboře. Dostala jsem se na šampionát, probojovala se až do finále čtyřstovky a skončila jsem šestá. Také letos v hale jsem byla šestá.

Na nedávném mistrovství ČR v Třinci jste doběhla druhá na čtvrtce a ve štafetě na 4x400 metrů jste byla členkou vítězného družstva. Odjížděla jste do Třince s medailovými ambicemi?
Určitě. Věděla jsem, že spousta favoritek jako Zuzka Hejnová a Denisa Rosolová nepoběží, tak jsem si věřila. Ve štafetě jsem věřila, že bychom mohly vyhrát, protože jsme byly hodně silné.

Úspěch na republikovém šampionátu vám vynesl nominaci na mistrovství Evropy družstev. Co na to říkáte?
Mám z toho obrovskou radost. Vykřikla jsem radostí, když jsem se to dozvěděla. Moc jsem s tím nepočítala, protože na mistrovství ČR mě předběhla jedna soupeřka a nedoufala jsem v nominaci. Po jednom telefonátu ale bylo všechno jinak. Je to cíl, který jsem si s trenérem stanovila a už jsem nevěřila, že ho dosáhnu. Do Lille odlétám ve čtvrtek. Je to zatím největší úspěch?
Určitě.

Poběžíte štafetu 4x400 metrů, jejiž součástí bude i Denisa Rosolová. Znáte se a už jste se o šampionátu bavily?
Známe se pouze ze závodů. O mistrovství Evropy jsme se ještě nebavily.

S jakým cílem jedete do Lille?
Chceme bojovat o co nejlepší umístění, ale na šampionátu bude velká konkurence ze všech koutů Evropy. Nevím, jestli budeme mít na výhru, ale určitě se budeme snažit předvést maximální výkon.

Předpokládám správně, že vás minulo mistrovství Evropy nebo světa juniorů.
Ano, protože jsem začínala s atletikou až ve dvaceti, takže jsem to ani nestihla (smích).

Jaké máte ještě plány pro tuto sezonu?
Chtěla bych stlačit osobní rekord co nejníž to půjde. Nejlépe pod 54 vteřin. Potom se uvidí, protože konkurence roste obrovským tempem.