Čtvrtou, kterou pětadvacetiletý cyklista kroutí na elitní světové scéně Pro Tour.
„Téměř nic tu sice není, ale peníze z ropy ano. A ty sem přitahují profesionální sport. Závody motorek, tenis a také cyklistiku,“ říkal Raboň po své premiéře na Tour of Quatar.
Před zraky šejků bojovali cyklisté minulý týden a na prémiích si přitom rozdělili 115 000 eur.
„To je velké lákadlo. V teple se také závodí lépe než ve slotě, která nyní panuje v Evropě. Ovšem zase se jede bez lidí. Nějací diváci byli jen na startu a v cíli etap,“ uvedl Raboň.
Ještě horší byl prý vítr. „Foukalo téměř pořád, pokaždé odjinud. Občas tak silně, že byl problém udržet kolo na silnici. Také se padalo, mně se však naštěstí karambol vyhnul,“ líčil reprezentant katarské strasti.
Tou nejvážnější byl ovšem stín smrti, který na závod Kolem Kataru dolehl.
Dvaadvacetiletý belgický jezdec Frederiek Nolf zemřel během klání ve spánku nejspíš na infarkt.
„Nebylo nám lehko. Nešlo o následek nějakého pádu, ale o drsné připomenutí, že tohle může potkat každého z nás,“ ozval se člen americké stáje Columbia–High Road telefonicky už zase z Mallorky.
Neodpočívá, ale v pětidílné sérii závodů kolem ostrova stejně jako česká jednička Roman Kreuziger pracuje na formě pro vrcholy sezony. Jedním z nich by měl pro Raboně být už čtvrtý start na italském Giru.
Zvyká si přitom na jinou značku kola, upravené jméno stáje i na novou kombinaci týmových barev. Ta je nyní bílo–žluto–černá. „V panující ekonomické situaci jsou tyhle změny normální,“ uvedl Raboň.
Loni těch proměn bylo ještě víc. Z T–Mobile na High Road a potom na Columbii. Z fialové na černou, bílou a nakonec na modrou. Tak se měnil firemní štít Raboňova zaměstnavatele.
„Důležité je, že tým si drží svou kvalitu. Loni jsme v počtu vyhraných závodů patřili v Pro Tour k nejlepším. A letos v tom, zdá se, můžeme pokračovat. Na kontě už máme čtyři vítězství,“ připomněl.
Sám k tomu jako uznávaný pomocník týmových hvězd přispívá. Což dokáže ocenit i spurterské eso stáje Brit Mark Cavendish. „Po sezoně jsem od něj dostal obrovskou televizi s domácím kinem. Nic mi přitom neřekl a do Plzně mi ji prostě poslal,“ usmál se při vzpomínce na překvapení český šampion v časovce a nositel známého cyklistického jména.
V cestě vzhůru mu pomáhal otec, bývalý vynikající dráhař a potom trenér. Jenže nyní jde František Raboň mladší už svou cestou.
„Loni jsem se dokonce odstěhoval od táty z Druztové a s přítelkyní bydlíme v podnájmu v centru Plzně. Mám tu své zázemí i klid,“ připustil. „A ten po všem tom lítání po světě hledám asi nejvíc.“