Skončil pátý, čtvrtý a v dalším díle Českého poháru v cyklokrosu už junior Pavel Šumpík vyhrál.

„Plán byl jasný. Zvítězit!“ hlásá komentář na facebookovém profilu plzeňské Roman Kreuziger Cycling Academy (RKCA), jejíž barvy 17letý závodník hájí.

Triumf v Rýmařově si Šumpík vybojoval v konkurenci 36 jezdců úspěšným finišem, v němž zlomil lídra národní série mezi juniory Patrika Lienerta.

Pavel Šumpík (uprostřed) si užívá vítězství.Pavel Šumpík (uprostřed) si užívá vítězství.Zdroj: RKCA

„Hned po startu jsem všem odskočil a vytvořil si v čele malý náskok, ale zhruba v půlce závodu se ke mně dotáhl Patrik a pak už to bylo jen mezi námi,“ říká Šumpík. „Na posledních překážkách mi nastoupil, ale já jsem ho záhy dojel, ještě před cílovou rovinkou jsem zrychlil a první místo jsem udržel,“ popisuje, jak vyhrál.

Mladý závodník udělal další krok ke splnění cíle – startu na únorovém mistrovství světa v Táboře. „Vyježděnost v terénu stále není taková, jak bych si přál, ale každým kilometrem se zlepšuji,“ tvrdí reprezentant.

Do cyklokrosu se totiž rodák z Pardubicka vrhl opožděně po náročné sezoně na silnici. Byl vidět, a to mezi juniory závodí první rok.

Z časovky má Šumpík český titul a osmý skončil na mistrovství Evropy. Úspěšný byl ale i v podnicích Mezinárodní cyklistické unie UCI.

V nabité Grand Prix West Bohemia z programu Světového poháru, kterou u Plzně pořádá RKCA, skončil druhý. „A to jsem většinu závodu strávil v úniku,“ připomíná.

V etapovém Závodě míru juniorů započítávaném do Nations' Cupu (Poháru národů) byl celkově desátý.

„To bylo super,“ vybaví si Šumpík.

Plzeňští triatlonisté na snímku s Janem Řehulou (v podřepu).
Triatlon Plzeň je potřetí nejlepším českým týmem, Zimovjanová v anketě třetí

A do top ten se vmáčkl také v závěru silniční sezony v Itálii při Giro della Lunigiana.

„V hodně těžkém závodě jsem byl celkově šestý, když v jednotlivých etapách jsem dojel dvakrát v deseti – šestý, devátý a jednou dvanáctý,“ vypočítává.

V zahraničí závodil za reprezentaci, ale hlavně v dresu Kreuzigerovy akademie. „Akademie je pro juniory jediným českým týmem, který tak kvalitní závodní program má. I tohle byl důvod, proč jsem do Plzně přestoupil,“ připouští Šumpík s tím, že jen starty v zahraničí mohou mladé jezdce někam posunout. „Doma se známe, hodně se taktizuje, zatímco venku chce každý vyhrát. Od startu se jede naplno a v závěru se ještě zrychlí,“ říká.

Členství ve špičkové stáji nesoucí jméno excelentního silničáře si považuje. „K závodění máme super podmínky, troufnu si říct srovnatelné se zahraničím. Navíc je to výzva přiblížit se úspěchům, které Roman Kreuziger dosáhl,“ říká mladík.

Nárůst cyklokrosové formy zkusí Šumpík potvrdit o víkendu při Světovém poháru ve Francii. „Vítězstvím v Rýmařově jsem si vyjel nějaké UCI body, čímž by se mohla vylepšit moje startovní pozice. V hlavě mám útok na desítku,“ hlásí před startem v Troyes.

Maximilián Kerl na trati pohárového závodu v Jičíně.
Cyklokrosaři museli kvůli bouři improvizovat, ale závodili