Češky zápasem s Brazílií obstaraly basketbalovou premiéru klatovskému zimnímu stadionu a samy se poprvé ve své kariéře postavily soupeři z amerického kontinentu.

Češky duel ovládly 76:47. Kromě nezvykle velkého prostoru se musely vypořádat i s agresivní obranou soupeřek.

„Zdálo se mi, že jsme přišli až příliš uvolnění a nepřipravení na to, že někdo může takový styl hry praktikovat. Nehráli jsme jako tým. Nebyli jsme schopní se hře soupeře přizpůsobit, děvčata nepracovala na uvolnění, balóny dostávala příliš daleko. Hráčky nespolupracovaly s pivoty a nezahrály pořádný rychlý protiútok. Většinu problémů si děláme sami a je to jen o tom si to uvědomit a přizpůsobit hře soupeře," byl kritický trenér Richard Fousek.

Po dobře odehrané valné většině prvního poločasu, především na obranné polovině, dovolily namotivovaným Brazilkám vrátit se do zápasu.

„Byli jsme nesoustředění, Brazilkám jsme dávali míče do rychlého protiútoku a jednoduchého zakončení. Největší síla družstva byla v tom, že v kritickém okamžiku dokázalo vždy zabojovat. Takto mizerný úsek si s tímto týmem nepamatuji," přemítal dále Fousek.

Po změně stran soupeřky kromě hry vyrovnaly i skóre, ale od stavu 30:30 byl na hřišti jen jeden tým, a to ten český.

„V šatně jsme si k tomu něco řekli. Nevěřil jsem tomu, že děvčata se svojí náturou, buldočím zaujetím pro hru by dokázala takto kazit celý zápas. Čekal jsem, kdy jim dojde trpělivost s tím nechat Brazilky hrát. Dostali jsme se do rychlých protiútoků a to nás nakoplo do té hry, která ještě není úplně ideální, ale měla úroveň, kterou bychom si představovali," pochválil za druhou dvacetiminutovku své svěřenkyně Fousek.

Poslední přípravu před domácím šampionátem, který začíná v Plzni a Klatovech již tuto sobotu, odehrají Češky opět na klatovském zimním stadionu zítra od 18 hodin.

Soupeřem jim bude Japonsko.

Martin Peterka