Výrazně se v Plzni do medailové bilance české výpravy zapsal domácí závodník Ladislav Provod, člen Klubu koloběhu Plzeň.

V zahajovacím čtvrtečním prologu na 1,7 kilometru dojel na třetím místě a druhý den vybojoval v dlouhém závodě na 33 kilometrů stříbro.

Sbírku medailí zkompletoval plzeňský závodník ještě v pátek večer, kdy se výrazným způsobem zasloužil o prvenství české štafety na okruhu na Lopatárně. Společně s kolegy Petrem Peštou a Richardem Jislem, oba z rovněž z KK Plzeň, si pověsili na krk zlaté medaile.

Závod byl dlouho vyrovnaný, Češi se prali o první místo s velmi dobře jedoucí štafetou Finska. „Byl to velmi náročný závod, Finové nás dlouho trápili. Určitě to byl těžší závod než vloni na mistrovství světa, kde jsme ve stejném složení také zvítězili,“ svěřil se v cíli Ladislav Provod získal ve třetím kole rozhodující náskok a finišman Jisl ho udržel až do cíle.

K prvenství české štafety přispěly i výborně technicky zvládnuté předávky. „Dařily se nám lépe než Finům,“ přitakal čerstvý mistr Evropy v závodě štafet, kterého ho potěšilo, že česká štafeta potvrdila roli favoritů.

„Jsme úřadující mistři světa a tak prvenství se od nás očekávalo. Jsem moc rád, že jsme papírové předpoklady naplnili a získali zlaté medaile,“ dodal Ladislav Provod.