Pražská vytrvalkyně Radka Churaňová hájící barvy TJ Lokomotiva Trutnov zvládla padesát kilometrů na trati kolem Boleveckého rybníka v čase 3:32:10 hod. a porazila všechny muže ve startovním poli.

Churaňová jako několikanásobná česká mistryně v maratonu patřila k hlavním favoritkám, ale úvod sezony ji zastihl ve fantastické formě.

Přitom vítězka si původně chtěla hlavně vyzkoušet tempo pro závod na sto kilometrů, který si premiérově vyzkouší rovněž v Plzni na trati ve Štruncových sadech v sobotu 24. března při domácím mistrovství na této trati.

„Churaňová podala výborný výkon. U Boleváku výrazně zlepšila rekordní časy jak v maratonu tak na padesátce, které dosud držela Michaela Dimitriadu. Při mistrovské stovce tak bude Radka patřit k hlavním adeptkám na zisk titulu. Přitom může atakovat český rekord na této trati, který drží rovněž Dimitriadu časem 7:56:55 hodiny,“ říká Vlastimil Šroubek, hlavní pořadatel padesátky i nadcházejícího březnového šampionátu v běhu na sto kilometrů.

Ještě k metě maratonu doběhla Churaňová spolu se Štěpánem Boháčkem za 2:58:28 hodiny, pak však zrychlila a v cíli padesátky měla před nejlepším mužem náskok 1:36 minuty.

Vítězem maratonu se stal Michael Vaněček výkonem 2:58:14 hodiny. Půlmaraton ovládli Daniel Kraus (1:34:29 hod.) a Blanka Šindelářová (1:42:00 hod). Běh na 10 km vyhrál Martin Černý (36:28 min.) a Julie Soukupová (44:03).