Zaměřila se na zimní plavání a od letošního března je Lenka Šlehoverová dvojnásobnou vicemistryní světa. Šestatřicetiletá závodnice skončila na mistrovství světa v ruském Murmansku druhá ve věkové kategorii 35-39 let na 500 metrů a jeden kilometr. Na trati 50 metrů doplavala pátá.

„Takhle velký úspěch jsem ještě nikdy neměla,“ těší Lenku Šlehoverovou.

Do Ruska přitom odlétala se skromnými cíli. „V životě by mě nenapadlo, že mám šanci se umístit, protože na mistrovství světa bylo 400 plavců ze 32 zemí. Prioritou pro mě bylo zúčastnit se a doplavat, protože jsem vůbec nevěděla, jestli to zvládnu. Voda měla nula stupňů, ale v Čechách voda nulu skoro nemá. Když doma byly tři závody, při nichž voda měla nula stupňů, tak jsem se nemohla zúčastnit kvůli jiným aktivitám. Nejstudenější byla asi 1,4 stupně v Německu na kvalifikační závod na mistrovství světa,“ říká Lenka Šlehoverová.

To, že v Murmansku plavala závody na třech tratích, se nelíbilo pořadatelům. „Protože je to docela náročné. Letos na jednom závodě umřel plavec. Plaval 50 metrů v ledové vodě a pak v šatně zemřel. Pořadatelé potom byli kritizováni, že nezajistili adekvátní zdravotnickou službu,“ vysvětluje.

Závody zimního plavání doprovází přísné zdravotní prohlídky. „Před pětistovkou a kilometrem jsme museli projít zdravotní prohlídkou. Dělali nám EKG, měřili puls. Někteří plavci neprošli prohlídkou a nebyli puštěni do závodu,“ upozorňuje Šlehoverová.

Zimnímu plavání se věnuje sedm let, ale intenzivněji se na něj zaměřuje teprve dva roky. A úspěchy se dostavují. „Letos jsem v žebříčku zimního plavání v kategorii 18-39 let pátá,“ dodává.

Dvakrát týdne chodí do venkovního bazénu na Slovanech. „Ale voda má o tři stupně více než přírodní. Proto ještě chodím do řeky. V zimě každou sobotu jezdím na závody. Někdo se diví, že chodím do vody dvakrát třikrát týdně, ale tělo musí regenerovat, protože při plavání kilometru ve studené vodě má tělo podobný výdej jako při maratonu,“ přibližuje Lenka Šlehoverová.

Plavecká vicemistryně světa je vášnivou motokrářkou. Jízda na motorce ji ovšem před šesti lety málem stála život. „Řidička auta mně nedala přednost. Měla jsem rozseklou bradu, těžký otřes mozku, oboustranný pneumotorax, zlomené sternum, zlomené obě ruce, tříštivou zlomeninu lopatky a den po nehodě jsem přišla o slezinu,“ vyjmenovává.

Kvůli zranění téměř opustila dálkové a bazénové plavání.

Další mistrovství světa zimního plavání bude za dva roky v Polsku. Tam bude obhajovat dvě stříbrné medaile.

„Chtěla bych poděkovat Plzeňskému kraji za finanční podporu na šampionátu v Murmansku,“ uzavírá Lenka Šlehoverová.