Právo účasti na šampionátu v tureckém Izmiru má ovšem jen vítěz, druhý v pořadí kvalifikační skupiny v Plzni postoupí do baráže.

Čeští reprezentanti mají za soupeře Slovensko, Rumunsko a Ukrajinu. „Je to těžká skupina. Ukrajina má velmi kvalitní tým stejně jako Slovensko, kterému máme co vracet z loňské kvalifikace. Sílu Rumunů je těžké odhadnout, ale ani to nebude jednoduchý soupeř,“ analyzuje sílu protivníků v kvalifikaci předseda Českého volejbalového svazu Antonín Lébl.

Přesto jde český tým do kvalifikace v Plzni s jediným cílem, přímý postup na šampionát. „Každý jiný výsledek bude pro nás velkým zklamáním,“ uvedl šéf svazu na úterní tiskové besedě, která se uskutečnila na plzeňské radnici.

O pořádání kvalifikace měla zájem i další česká města, ale svaz dal přednost Plzni. „Je zde kvalitní funkcionářské zázemí, můžeme se opřít o podporu města a plzeňští diváci dokáží vytvořit v hale fantastickou atmosféru,“ vysvětluje Antonín Lébl, proč se svaz rozhodl pro Plzeň.

Akci podpořila i radnice. „Moc mě těší, že dějištěm kvalifikačních bojů bude naše město. Zastupitelé schválili příspěvek na tuto akci ve výši čtvrt milionu korun. Věřím, že plzeňští fanoušci naše reprezentanty náležitě podpoří,“ uvedla radní pro tělovýchovu Petra Fischerová.

Třídenní kvalifikace začne v Městské hale na Slovanech v pátek 30. května. Hrát se bude dvakrát denně, od 15.00 a 18.00 hodin, přičemž čeští reprezentanti nastoupí vždy ve večerních zápasech.

„Ceny vstupenek na jednotlivé dvojzápasy jsou 100 korun a zlevněné 50 korun. Permanentky na celý program stojí dvě stě korun. Předprodej vstupenek bychom rádi zahájili ve vrátnici haly už v pondělí 19. května,“ říká Pavel Zeman, předseda organizačního výboru plzeňské kvalifikace.