„Když jsme odlétali do Almaty, přál jsem si hlavně to, aby vyhrál David,“ řekl Jiří Horník senior.

„Musím říct, že vyhrál suverénně, protože David šel na první pokus na 167,5 kilogramu, ale ostatní zkoušeli 145 kilo. Už 167,5 byl český rekord. Během tří týdnů dal tři české rekordy a zlepšil se o 22 kilogramů,“ dodal hrdě.

David Horník závodil ve váhové kategorii do 93 kg a v benčpresu zvedl 172,5 kilogramu. „Psychicky jsem na to byl připraven, ale silově jsem docela překvapil sám sebe, protože jsem nečekal takový výkon. Přál jsem si zvednout co nejvíc, a pak se uvidí. Konkurence byla velká, protože v dorostencích bylo patnáct závodníků. Byla to náročná soutěž,“ přiznal student třetího ročníku Sportovního gymnázia v Plzni.

David Horník překonal svůj limit, protože minulý rok na mistrovství světa v Litvě obsadil druhé místo.

close David Horník na mistrovství světa v Kazachstánu. info Zdroj: Český svaz silového trojboje   zoom_in David Horník na mistrovství světa v Kazachstánu.

Před měsícem na evropském šampionátu v silovém trojboji (dřep s činkou, benčpres a mrtvý tah) získal zlatou medaili.

„Chci se neustále zlepšovat. Po mistrovství světa jsou maximem Světové hry pro neolympijské sporty, které jsou jednou za čtyři roky,“ uvedl David Horník, který se dříve věnoval kickboxu, atletice a vzpírání.

Třiasedmdesátiletý Jiří Horník si titulu světového šampiona nesmírně váží. „Připravoval jsem se skoro tři čtvrtě roku. Vloni v Litvě jsem byl druhý, což mi nedalo spát, protože jsem si přál ještě vyhrát. Takže jsem tomu obětoval skoro všechno, poctivě jsem trénoval, dodržoval životosprávu,“ prozradil mistr světa z Tokia 2019.

V Kazachstánu zvedl 147,5 kg ve váhové kategorii do 105 kilogramů. „Začínal jsem na 135 kilo, pak 142,5 a 147,5 kilo. Byl jsem spokojený, protože na mistrovství ČR jsem zvedl 145 kilogramů,“ prohlásil Jiří Horník st.