Odchovanec plzeňské házené přišel na západ Čech jako volný hráč, naposledy působil v minulé sezoně v německém druholigovém TVE Emsdette. V Plzni podepsal smlouvu do konce sezony 2013/2014.

„V Německu došlo ke sjednocení druhé bundesligy a je tam teď hodně volných hráčů. V Emsdette navíc nastala finanční krize, takže jsem si začal hledat nový tým,“ vysvětluje Kust svůj příchod.

„A jelikož dobře znám současného trenéra Plzně Martina Šetlíka, kterého jsem střídal v roli hráče v německém Pfullingenu, tak jsem začal trénovat v Plzni, abych před případným angažmá v cizině moc nezakrněl. Protože Talentu kvůli zranění Petra Linharta a nevyhranosti Pepy Pohlmanna levák chybí, tak jsme se později domluvili na tom, že v Plzni podepíšu smlouvu,“ dodal zkušený házenkář Petr Kust.

Vyskytly se během jednání s Plzní nějaké zásadní problémy?
Největším problémem byly taxy, které musí klub vyplácet Českému svazu házené za moje roky odehrané v zahraničí. A to rozhodně nebylo málo peněz.

Přibližte našim čtenářům, jak se vyvíjela vaše kariéra?
V šestnácti letech jsem odešel z Plzně do pražského Allrisku, kde jsme skončili v lize třetí. V další sezoně už jsem šel do Karviné. Tam jsem získal dva tituly a zahrál jsem si Ligu mistrů. Z Karviné jsem šel do bundesligového Pfullingenu, ten ale po roce zkrachoval, tak jsem šel na dva roky do italského týmu Pallamano Conversano.

Tam začaly vaše zdravotní problémy…
Poranil jsem si levé rameno a operace se doktorům moc nepovedla. Později jsem s ním měl problémy také v Emsdette, kam si mě vytáhl trenér Lars Walther, pod kterým jsem hrál už v Pfullingenu.

Máte za sebou také operaci kolenních vazů. Jak vypadá váš zdravotní stav nyní?
V Německu si mě vzal do rukou specialista a doktor německých reprezentantů a dal mě dohromady. Zatím se cítím dobře a trénuji na sto procent.

Z Plzně jste odcházel v šestnácti letech. Koho ze současné plzeňské kabiny znáte nejlépe?
Pamatuju si Víťu Kalaše, který s námi chodí občas potrénovat, a samozřejmě Lukáše Krále. Třeba Škváru (Milan Škvařil, pozn. aut.) si pamatuju jako malého kluka.

Bundesliga je svojí kvalitou určitě úplně jinde než česká extraliga, ale jak je na tom italská nejvyšší soutěž?
V Itálii jsou prakticky tři týmy, kde si hráči mohou vydělat slušné peníze. Tyhle tři týmy také svojí kvalitou hodně převyšují ty ostatní a posledních patnáct let se střídají o titul. Plzeň by rozhodně mohla co do kvality těmto třem týmům konkurovat.

V Plzni na vás budou určitě kladeny velké nároky a díky vašim bohatým zkušenostem se od vás hodně očekává. Jste s touto rolí smířen?
Já doufám, že moje úloha nebude ta, že bych měl být nějaký tahoun. Určitě je tu mnoho mladších a šikovnějších hráčů, než jsem já. Radši bych chtěl přijmout roli takového staršího hráče, který to bude spíš koučovat a uklidňovat. Samozřejmě, že ze sebe vydám maximum, abych jim pomohl také v útoku a případně v rozhodujících fázích zápasu jsem připraven vzít na sebe zodpovědnost.

V Plzni už jste sice trénoval na podzim, ale soutěžní zápas jste delší dobu nehrál. Myslíte, že budete na svůj extraligový start připraven?
Je fakt, že do herní pohody se budu muset teprve dostat, ale od toho jsou přípravné zápasy, kterých určitě odehrajeme dost.

Podzimní část sezony byla pro Plzeň zklamáním a po čtrnácti zápasech jí patří až devátá příčka. Kde byste tým rád viděl po základní části?
Ta první šestka je rozhodně reálná. Nadstavbu si netroufnu odhadovat. Současný systém, kde si s sebou berou týmy body ze všech zápasů, je pro mě novinkou. Uvidíme, kolik ještě posbíráme bodů v základní části, podle toho si potom budeme moci klást další cíle. Sice musíme být realisté, ale můžeme chytit vlnu a vyhrát všech zbývajících osm zápasů, dostat se do psychické pohody a třeba i zaútočit na třetí místo.

Na podzim jste byl pravidelným divákem na domácích zápasech Plzně. Co podle vás týmu chybí k lepšímu umístění?
Všichni viděli, že to hodně hapruje v obraně, ale ještě větší problém vidím v tom, že kluci dělali ohromné množství technických chyb. Znám hodně týmů, které sice mají výbornou obranu, ale v přechodu do rychlého útoku dělají technické chyby. Potom často inkasují z kontra útoku a s tím se dá těžko vyhrát. V Plzni jsou mladí hráči, kteří mají chuť, chtějí hrát podle trendu moderní házené rychle, ale pokud to nemají technicky tak geniálně zmáknuté, tak to nefunguje. Potom si to musí hráči uvědomit a o úroveň ubrat.

Karviné jste pomohl k zisku dvou mistrovských titulů. Jakou vidíte šanci, že byste se stejného úspěchu dočkal také v Plzni?
Určitě bych byl moc rád, kdyby se to povedlo, a udělám pro to všechno, co budu moci. Jestli se to podaří, to ukáže teprve čas.

Co si slibujete osobně od angažmá v Plzni?
Mě házená teď hrozně baví. Jsem na ni úplně nažhavený také kvůli tomu, že jsem měl docela smůlu, co se týká těch zranění. Teď jsem ale v pořádku a úroveň české extraligy je přesně pro mě v této situaci jako dělaná. Pokud se mi vyhnou další zranění, tak budu v Plzni ten nejšťastnější hráč a věřím, že to ještě prodám.

Na svém kontě máte také jedno reprezentační utkání v roce 2005. Máte ještě myšlenky na účast v národním výběru?
Pro mě už reprezentace není cíl. Už jsem opatrný na svoji tělesnou schránku a veškerý volný čas využívám k tomu, abych se zregeneroval pro tréninky, které dělám naplno, a zápasy. Moje tělo už bohužel není tak odolné, a kdybych se měl po sezoně nebo během ní ještě na srazech účastnit dvou tréninků denně a zápasů, tak nevím. Samozřejmě neříkám ne, ale na tuto otázku bych odpovídal podle aktuálníh