Sedmý díl  krajské série, poslední před prázdninami, se v Újezdu u Svatého Kříže koná v sobotu. Jde o teprve pátý ročník, který se ve Svaťáku, jak se obci přezdívá, pojede.

„Prvotním podnětem bylo přitáhnout do Svaťáku bikery na nově vzniklé Berounka Traily. Což jsou cyklistické stezky pro veřejnost u Berounky v prostoru ohraničeném obcemi Darová, Břasy a právě Újezdem u Svatého Kříže,“ říká Jaroslav Ryba z Author Teamu z nedalekého Stupna.

S myšlenkou na závody přišel ještě s Vladimírem Krocem z Akademie cyklistických sportů. „Nápad se chytil a nyní se závod koná v režii obce v čele se starostkou Alenou Mankovou. My ze Stupna pomůžeme až v den závodu,“ říká Ryba, kterého koncem července čeká zatím největší organizační výzva. Ve Stupně uspořádá mistrovství republiky v cross country za účasti odchovance a české jedničky Ondřeje Cinka.

Start a cíl závodu ve Svaťáku, kde se mj. rodí skvělí bikeři, jako je právě Cink nebo bratři Rajchartové, jsou na louce u hájovny. Okruh vede nejprve z kopce technickou částí jednoho z Berounka Trailů a zpátky se vrací stoupáním po lesní cestě. První kategorie startují v 9.00, závod žen začne v 10.15 a muži se na trať vydají v 11.30 hodin. Odpoledne je věnované mládeži. Přihlásit se je možné ještě v místě startu, nejpozději půl hodiny před startem příslušné kategorie.

Kristýna Horská na snímku ze Světového poháru v Berlíně.
Horskou v boji o finále brzdil zvuk operovaného srdce