Nejlepší domácí cyklisté se ve středu střetnou v Rakové u Rokycan v rámci třetího dílu Českého poháru na silnici Škoda Cup 2019.

V pořadí 48. Trofej Rokycan se vrací na legendární okruh, na němž se předtím závodilo v mnoha ročnících v bohaté historii závodu.

Naposledy v roce 2016.

„Okruh na trase Raková – Rokycany – Veselá – Raková měří jedenáct kilometrů. Cyklisté jedou patnáct kol, to je 165 kilometrů,“ říká ředitel závodu Zdeněk Rubáš z týmu AC Sparta.

Dvě minuty po mužích odstartuje veřejný závod Il Sano Cupu pro žáky a kadety na 33 kilometrů.

Zázemí cyklistům poskytne obec Raková a tamní fotbalový klub. Závodníci budou o prvenství spurtovat do cílového stoupání v Rakové.

V pátém a desátém kole je na vrchu Kotel vypsána vrchařská prémie o 1000 korun.

V hlavním závodě mužů bude na cenách rozděleno mezi dvacítku jezdců celkem 40 tisíc korun.

Vítězství v elitní kategorii obhajuje domácí Jan Rajchart.

Jestliže ale loňskou Trofej Rokycan vyhrál Rajchart u Těškova s podporou hradecké stáje Elkov Author, teď se bude spoléhat na pomoc kolegů ze Sparty.

„Jedem doma, závod pořádá šéf týmu, takže chceme zajet co nejlepší výsledek,“ říká dvaadvacetiletý závodník. „Favority ale budou znovu kluci z Hradce v čele s Lojzou Kaňkovským. Kde teď startoval, tak vyhrál. Pojedou sice jen ve čtyřech, ale i tak to proti nim bude těžké,“ podotýká Rajchart.

Podle bývalého bikera, který na silnici rozjíždí teprve druhou sezonu, jsou na okruhu dvě klíčová místa.

„Výjezd na Kotel, kde potřebujete mít dobré nohy. A potom úzká silnička mezi Veselou a Rakovou. Tam to hodně fouká, což může balík taky nadělit,“ předpovídá obhájce vítězství.

Poznáte ho podle startovního čísla 63. Další domácí závodník a sparťan Jan Ryba má číslo 64. Alois Kaňkovský jede s dvojkou.

Přihlášeno je 150 cyklistů. Mezi nimi také veteráni z týmu Bikonur, mj. Michal Kesl nebo Jiří Nesveda. Na závod mládeže se chystá 70 nadějí.

Česká televize připraví z Trofeje Rokycan záznam.