Extraligoví házenkáři Talentu M.A.T. Plzeň pod vedením bývalého mnohonásobného českého reprezentanta nenaplnili své předsezonní cíle. Těmi byla účast v elitní šestce v nadstavbové části soutěže a následný boj o medailové pozice.

Všechno ale bylo jinak. Západočeši se vinou horší bilance ze vzájemných zápasů s Přerovem na úkor právě tohoto týmu do skupiny o 1. až 6. místo nedostali a konečná sedmá pozice je zklamáním.

„Prošli jsme si ne jednoduchým obdobím, nesplnili jsme cíl dostat se do elitní šestky, ale zároveň nás to někam posunulo. Já pevně věřím, že to bude tím správným směrem," hodnotil s nadhledem vystoupení svých svěřenců v uplynulé sezoně dvaačtyřicetiletý kouč Plzně Martin Šetlík.

Byla to vaše první sezona v roli hlavního kouče, jak se sešla realita s očekáváním?
Po loňské obměně kádru a odchodu čtyř hráčů ze základní sestavy jsem věděl, že to nebude jednoduché, ale ne nemožné. Nakonec to dopadlo tak, že jsme se o prsa nedostali tam, kde jsme chtěli být, a nehráli jsme o medaile.

V čem byly největší změny, když srovnáte úlohu hrajícího asistenta trenéra z minulé sezony a úlohu hlavního kouče z této sezony?
Loni jsem měl hlavní úlohu jako hráč na hřišti a na to jsem se také nejvíce soustředil. Na tréninkovém procesu jsem se účastnil pouze částečně, veškerou přípravu a taktiku měl v kompetenci trenér Vladimír Haber. Letos ta zodpovědnost byla na mně, a to byla asi ta největší změna. I když už jsem před tím dva roky vedl jako hlavní kouč tým staršího dorostu, tak se to s muži nedá vůbec srovnat. A to mě baví.

Loňská a letošní část sezony byla z vašeho pohledu diametrálně odlišná. Zatímco na podzim jste se prakticky připravili o možnost postupu do elitní šestky, v tomto roce jste včetně nadstavby vyhráli šestnáct utkání z osmnácti duelů. Kde byly ve vašem výkonu hlavní rozdíly?
Nechci se na nic vymlouvat, ale již zmíněná obměna kádru a zranění Petra Linharta v prvním kole, který měl po přípravě výbornou formu, udělaly své. Naše výkonnost na podzim nebyla stabilní, výborně jsme hráli venku a doma jsme pod tíhou toho, že musím uspět, ztráceli body s týmy z dolní poloviny tabulky. Na jaře si to sedlo, hráči si dokázali vyhovět, začali jsme bránit tak, jak jsme v tréninku na obraně pracovali, a sami hráči si začali věřit. K tomu se přidal zlepšený výkon Radka Motlíka v bráně a i příchod Petra Kusta. Rázem jsme byli pro všechny soupeře hodně nebezpeční.

S aktivní kariérou jste se rozloučil teprve před rokem. Neměl jste v dobách krize chuť vzít si dres a klukům pomoci na hřišti?
Neměl. Jak jsem řekl dříve, tenhle proces jsem měl vyřešený už před sezonou. Pomoc jsem řešil pouze z pozice kouče. Ne, že bych nechtěl, ale hráči, a zejména ti naši mladí, si tím vším musí projít. Jsou to pro ně zkušenosti, které posunou je a také celý náš klub někam dál.

Je šance, že vás ještě uvidíme na hřišti v roli hráče, nebo už na postu pivota plně důvěřujete schopnostem Jakuba Šindeláře, který nyní patří mezi hlavní opory týmu?
Neuvidíte. Ty vazby jsou již nastaveny jinak. Šindelář na pivotu a Šetlík na střídačce. Samozřejmě to v sobě pořád mám. Ten pocit, když jdeš sám na brankaře a hlavně být součástí týmu, který šlape, ty akce naslepo… Ale to už jsem vše zažil, ten proces je dlouhý, a jak jsem řekl, mám to uzavřené. Nebyl by to posun pro mě ani pro tým. Navíc opravdu důvěřuji Šindelovi, který se zlepšuje, a jsem přesvědčený, že to bude ještě lepší.

Přerov, který se na rozdíl od vás dostal do elitní šestky, v nadstavbě ani jednou nebodoval. Myslíte si, že byste v elitní skupině sehráli důstojnější partii?
Co si myslím je úplně jedno. Fakt je ten, že jsme se tam nedostali my. To pro nás musí být zásadní ponaučení z této sezony a motivací pro sezonu příští.

Z prvenství se radovalo Zubří. Je titul ve správných rukách?
Je! Protože nasbírali nejvíc bodů. Také měli problémy a ustáli je. Navíc to jejich domácí prostředí je úžasné a nedovolí jim ztrácet body. I to je nějaký faktor.

Jaký tým vás svými výkony v této sezoně překvapil?
Překvapil mě Frýdek-Místek. Myslím si, že se bude pomalu posouvat nahoru. Má typově velmi dobře poskládané družstvo, které ovšem potřebuje čas.

Který z týmů vás naopak svým herním projevem zklamal?
Asi Lovosice. Ač mají zkušený kádr, tak nedokázaly navázal na loňskou stříbrnou sezonu a jejich výkony nebyly přesvědčivé. I když závěr už měli asi podle svých představ, ten výpadek byl dlouhý.

Za Plzeň nastoupila v průběhu sezony celá řada dorostenců. Kdo z nich by mohl v budoucnu patřit k oporám týmu?
Honza Blecha a Michal Tonar mají výborný přístup k tréninku. Jezdí nahoru dolů a to je základ. Navíc se oba chtějí prosadit, ne se jenom vézt s týmem, i když by podle věku měli jen sbírat zkušenosti na lavičce. Mám dojem, a doufám, že správný, že vědí čeho chtějí dosáhnout jak v životě, tak i v házené. Ne jenom proplouvat tak, jak to vidím často u jejich vrstevníků. Podobné je to i u brankáře Karla Šmída. Ten to má jako brankář těžší, tam ten proces trvá déle.

Předpokládám, že u týmu Plzně zůstanete i v příští sezoně. Bude něco zásadního, co byste ve svém přístupu k tréninku změnil?
Zásadního asi ne, moje hodnoty jsou nastavené a hráči to vědí. Je ale třeba neustále reagovat na vývoj a situaci v týmu.

Proslýchá se, že váš dosavadní asistent Milan Šedivec by měl pro příští sezonu přejít k juniorce. Co je na tom pravdy a koho si případně vyberete jako svého nového asistenta?
Ano, Milan Šedivec bude vést naši juniorku. Zároveň ale zůstává asistentem u A týmu.

Jak bude vypadat složení plzeňského týmu v příští sezoně?
Téměř všichni hráči prodloužili své smlouvy. Jen Karel Květoň smlouvu vypověděl a řeší se odchod Milana Škvařila do bundesligy.

Máte vyhlédnuté nějaké posily?
Na post levé spojky přijde z Lovosic Lukáš Horký, který je odchovanec Zubří. Otevřený je post druhého pivota.

Kdy zahájíte přípravu na novou sezonu a co vás čeká v jejím úvodu?
Přípravu zahájíme 23. července a hned o den později odjedeme na kondiční soustředění, po kterém se již budeme věnovat herním činnostem v domácím prostředí Městské haly na Slovanech.

Na čem bude potřeba během letní přípravy zapracovat?
Pořád máme rezervy v rychlém útoku a musíme přidat na kreativitě hry v postupném útoku. Rozvinout ještě víc náš útočný systém.